Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Sunday
24 września
temperatura: 13°C
wiatr: 11,1 km/h
opady: 0,1 mm

Narodowe Czytanie 2021 – Moralność Pani Dulskiej

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. W naszej gminie wspólne czytanie wyznaczonych utworów z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. Podczas tegorocznej dziesiątej odsłony Narodowego Czytania, spotkaliśmy się 3 września w sali GCKiCz, aby wspólnie czytać „Moralność Pani Dulskiej”. W akcję włączyli się: zastępca wójta gminy Gręboszów Zdzisław Kogut, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Gręboszów Edyta Dąbroś, dyrektor szkoły podstawowej Jerzy Misterka oraz nauczyciele Emilia Misterka, Anna Radło, Karolina Dymon, uczniowie szkoły podstawowej – Martyna Janowiec, Damian Szczawiński, Gabrysia Kowynia, przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z Ujścia Jezuickiego- Ewa Kowal, Biskupic- Regina Kaczówka, Maria Nagórzańska i Woli Gręboszowskiej- Paulina Kowynia, pracownicy Urzędu Gminy- Bożena Landowska, Mieczysław Mamulski, pracownicy i seniorzy z Klubu Senior +: Daniela Chabinka, Jan Konieczny, Kinga Dąbroś oraz młodzież- Patrycja Grabiec. Na szczególną uwagę zasługuje występ Zuzanny Dymon oraz Szymona Surowca. Wcielili się oni w postać Gabrieli Zapolskiej- piszącej utwór Molarność Pani Dulskiej oraz jej męża i w tej konwencji poprowadzili całą akcję wspólnego czytania. Akcję uświetnił występ muzyczny w wykonaniu dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie Wiesława Lizaka, Aleksandry Piątek oraz Tomasza Lizaka.

O czytanym w bieżącym roku utworze tak pisze w liście Prezydent RP Andrzej Duda „To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji”.

 

 

 

 

Opracowanie: Wiesław Lizak

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 10.09.2021 r.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. W naszej gminie wspólne czytanie wyznaczonych utworów z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. Podczas tegorocznej dziesiątej odsłony Narodowego Czytania, spotkaliśmy się 3 września w sali GCKiCz, aby wspólnie czytać „Moralność Pani Dulskiej”. W akcję włączyli się: zastępca wójta gminy Gręboszów Zdzisław Kogut, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Gręboszów Edyta Dąbroś, dyrektor szkoły podstawowej Jerzy Misterka oraz nauczyciele Emilia Misterka, Anna Radło, Karolina Dymon, uczniowie szkoły podstawowej – Martyna Janowiec, Damian Szczawiński, Gabrysia Kowynia, przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z Ujścia Jezuickiego- Ewa Kowal, Biskupic- Regina Kaczówka, Maria Nagórzańska i Woli Gręboszowskiej- Paulina Kowynia, pracownicy Urzędu Gminy- Bożena Landowska, Mieczysław Mamulski, pracownicy i seniorzy z Klubu Senior +: Daniela Chabinka, Jan Konieczny, Kinga Dąbroś oraz młodzież- Patrycja Grabiec. Na szczególną uwagę zasługuje występ Zuzanny Dymon oraz Szymona Surowca. Wcielili się oni w postać Gabrieli Zapolskiej- piszącej utwór Molarność Pani Dulskiej oraz jej męża i w tej konwencji poprowadzili całą akcję wspólnego czytania. Akcję uświetnił występ muzyczny w wykonaniu dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie Wiesława Lizaka, Aleksandry Piątek oraz Tomasza Lizaka. O czytanym w bieżącym roku utworze tak pisze w liście Prezydent RP Andrzej Duda „To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji”. Zdjęcia z wydarzenia         Opracowanie: Wiesław Lizak Wprowadzenie: Marcin Janowiec 10.09.2021 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe