Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Saturday
15 czerwca
temperatura: 23°C
wiatr: 13,9 km/h
opady: 0,0 mm

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gręboszowie

W czwartek, 11 listopada br., o godzinie 10.00 w kościele pw. WNMP w Gręboszowie odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. bp Leszek Leszkiewicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. W wygłoszonej homilii wspomniał o obrońcach Ojczyzny, którzy na przestrzeni wieków walczyli o wolność i suwerenność Polski. Powiedział również o wyjątkowych postaciach związanych z gminą Gręboszów. Przedstawił najważniejsze momenty z życiorysu Stefanii Łąckiej – redaktorki międzywojennego tygodnika diecezji tarnowskiej „Nasza Sprawa”, nauczycielki, więźniarki obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, wobec której rozpoczęto proces beatyfikacyjny. Przywołał również osobę majora Henryka Sucharskiego – bohaterskiego dowódcę z Westerplatte oraz ks. Piotra Halaka – gręboszowskiego proboszcza, który zmarł w opinii świętości. Podczas Eucharystii modlono się także w intencji wszystkich służb mundurowych, które bronią granic Rzeczypospolitej oraz o szybką beatyfikację Stefanii Łąckiej. Bezpośrednio po mszy św. kapłani i wierni udali się w procesji na cmentarz, pod grób Stefanii Łąckiej, a w modlitwie różnicowej modlono się za wszystkich zmarłych spoczywających na gręboszowskim cmentarzu.

Po uroczystościach kościelnych, delegacja samorządu gminnego udała się pod pomnik dla uczczenia 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości w Gręboszowie oraz usytuowaną obok tablicę upamiętniającą 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Przedstawiciele gminy Gręboszów: Krzysztof Gil, Marek Mosio, Katarzyna Czupryna, Edyta Dąbroś, Tomasz Koziara, Franciszek Dymon, Piotr Polanowski oraz Jerzy Misterka i Bożena Landowska złożyli w imieniu mieszkańców okolicznościową wiązankę kwiatów i zapalili znicze.

Również w tym dniu delegacja gręboszowskiego samorządu złożyła wiązanki i zapaliła znicze pod pomnikiem majora Henryka Sucharskiego w Gręboszowie, na cmentarzu wojennym w Gręboszowie, na grobach: Jakuba Bojki i Stefanii Łąckiej oraz na pomnikach w Ujściu Jezuickim, Woli Żelichowskiej i Żelichowie.

 

 

 

 

Opracowanie: Wiesław Lizak

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 15.11.2021 r.

W czwartek, 11 listopada br., o godzinie 10.00 w kościele pw. WNMP w Gręboszowie odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. bp Leszek Leszkiewicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. W wygłoszonej homilii wspomniał o obrońcach Ojczyzny, którzy na przestrzeni wieków walczyli o wolność i suwerenność Polski. Powiedział również o wyjątkowych postaciach związanych z gminą Gręboszów. Przedstawił najważniejsze momenty z życiorysu Stefanii Łąckiej – redaktorki międzywojennego tygodnika diecezji tarnowskiej „Nasza Sprawa”, nauczycielki, więźniarki obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, wobec której rozpoczęto proces beatyfikacyjny. Przywołał również osobę majora Henryka Sucharskiego – bohaterskiego dowódcę z Westerplatte oraz ks. Piotra Halaka – gręboszowskiego proboszcza, który zmarł w opinii świętości. Podczas Eucharystii modlono się także w intencji wszystkich służb mundurowych, które bronią granic Rzeczypospolitej oraz o szybką beatyfikację Stefanii Łąckiej. Bezpośrednio po mszy św. kapłani i wierni udali się w procesji na cmentarz, pod grób Stefanii Łąckiej, a w modlitwie różnicowej modlono się za wszystkich zmarłych spoczywających na gręboszowskim cmentarzu. Po uroczystościach kościelnych, delegacja samorządu gminnego udała się pod pomnik dla uczczenia 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości w Gręboszowie oraz usytuowaną obok tablicę upamiętniającą 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Przedstawiciele gminy Gręboszów: Krzysztof Gil, Marek Mosio, Katarzyna Czupryna, Edyta Dąbroś, Tomasz Koziara, Franciszek Dymon, Piotr Polanowski oraz Jerzy Misterka i Bożena Landowska złożyli w imieniu mieszkańców okolicznościową wiązankę kwiatów i zapalili znicze. Również w tym dniu delegacja gręboszowskiego samorządu złożyła wiązanki i zapaliła znicze pod pomnikiem majora Henryka Sucharskiego w Gręboszowie, na cmentarzu wojennym w Gręboszowie, na grobach: Jakuba Bojki i Stefanii Łąckiej oraz na pomnikach w Ujściu Jezuickim, Woli Żelichowskiej i Żelichowie. Zdjęcia z wydarzenia         Opracowanie: Wiesław Lizak Wprowadzenie: Marcin Janowiec 15.11.2021 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe