Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Saturday
13 lipca
temperatura: 22°C
wiatr: 6,1 km/h
opady: 0,0 mm

Odpust w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Gręboszowie

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Dogmat, który został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa XII w dniu 1 listopada 1950 r. stanowi tylko oficjalne potwierdzenie wiary całych pokoleń chrześcijan Wschodu i Zachodu. Wniebowzięcie NMP nazywane jest także popularnie Świętem Matki Bożej Zielnej – w tym dniu zwyczajowo przynosi się do kościoła kwiaty i zioła, aby je poświęcić. Następnie wracając z kościoła, bukiety kwiatów zostawia się wśród upraw, by przynosiły szczęście i urodzaje na roli, szczególnie przy zbiorach.

W dniu 15 sierpnia br. na uroczystość odpustową do parafii pw. WNMP w Gręboszowie przybyli: kapłani z dekanatu Żabno, parafianie gręboszowscy, goście, poczty sztandarowe OSP, bracia strażacy oraz Koła Gospodyń Wiejskich. Uroczystej mszy odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Łukasz Niepsuj, notariusz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Podczas mszy odpustowej poświęcono wieniec żniwny, dziękując naszej patronce Maryi Wniebowziętej za opiekę i pomoc przy tegorocznych zbiorach. Tegoroczny wieniec żniwny uwity przez Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Gręboszowskiej został przywieziony pięknym zaprzęgiem konnym i ośpiewany przez panie z KGW, którym akompaniował na akordeonie Roman Moryl.

 

 

 

Opracowanie: Wiesław Lizak

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 23.08.2022 r.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Dogmat, który został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa XII w dniu 1 listopada 1950 r. stanowi tylko oficjalne potwierdzenie wiary całych pokoleń chrześcijan Wschodu i Zachodu. Wniebowzięcie NMP nazywane jest także popularnie Świętem Matki Bożej Zielnej – w tym dniu zwyczajowo przynosi się do kościoła kwiaty i zioła, aby je poświęcić. Następnie wracając z kościoła, bukiety kwiatów zostawia się wśród upraw, by przynosiły szczęście i urodzaje na roli, szczególnie przy zbiorach. W dniu 15 sierpnia br. na uroczystość odpustową do parafii pw. WNMP w Gręboszowie przybyli: kapłani z dekanatu Żabno, parafianie gręboszowscy, goście, poczty sztandarowe OSP, bracia strażacy oraz Koła Gospodyń Wiejskich. Uroczystej mszy odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Łukasz Niepsuj, notariusz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Podczas mszy odpustowej poświęcono wieniec żniwny, dziękując naszej patronce Maryi Wniebowziętej za opiekę i pomoc przy tegorocznych zbiorach. Tegoroczny wieniec żniwny uwity przez Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Gręboszowskiej został przywieziony pięknym zaprzęgiem konnym i ośpiewany przez panie z KGW, którym akompaniował na akordeonie Roman Moryl. Zdjęcia z wydarzenia       Opracowanie: Wiesław Lizak Wprowadzenie: Marcin Janowiec 23.08.2022 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe