Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Friday
9 czerwca
temperatura: 25°C
wiatr: 13,6 km/h
opady: 0,3 mm

Narodowe Czytanie 2022

3 września br. odbyła się ogólnopolska akcja Narodowego Czytania. W naszej gminie z roku na rok akcja cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W bieżącym roku na zaproszenie biblioteki odpowiedzieli Wiceprzewodniczące Rady Gminy Panie Edyta Dąbroś oraz Katarzyna Czupryna, Zastępca Wójta Gminy Gręboszów Pan Zdzisław Kogut oraz pracownicy Urzędu Gminy, Dyrektor Publicznego Przedszkola w Gręboszowie Pani Małgorzata Gądek wraz z pracownikami przedszkola, grono pedagogiczne i uczniowie ze szkoły podstawowej w Gręboszowie oraz Pilczy Żelichowskiej, Przedstawicielki KGW z Ujścia Jezuickiego, Biskupic oraz Woli Żelichowskiej, dzielnicowy Pan Marek Sołtys oraz mieszkańcy gminy Gręboszów.

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

W 2022 roku lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Zostały one opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

Serdecznie dziękujemy Pani Małgorzacie Kowal z firmy Ręka w Lukrze Gosi Pracownia artystyczna za przygotowanie pierniczków z podobizną Adama Mickiewicza jako upominek dla czytających. Dziękujemy KGW Ujście Jezuickie za pomoc w przygotowanie poczęstunku. Dziękujemy Tomaszowi Lizak oraz Aleksandrze Piątek za wspaniały występ muzyczny.

 

Opracowanie: Monika Kilian

Wprowadzenie: Karol Mikos 08.09.2022 r.

3 września br. odbyła się ogólnopolska akcja Narodowego Czytania. W naszej gminie z roku na rok akcja cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W bieżącym roku na zaproszenie biblioteki odpowiedzieli Wiceprzewodniczące Rady Gminy Panie Edyta Dąbroś oraz Katarzyna Czupryna, Zastępca Wójta Gminy Gręboszów Pan Zdzisław Kogut oraz pracownicy Urzędu Gminy, Dyrektor Publicznego Przedszkola w Gręboszowie Pani Małgorzata Gądek wraz z pracownikami przedszkola, grono pedagogiczne i uczniowie ze szkoły podstawowej w Gręboszowie oraz Pilczy Żelichowskiej, Przedstawicielki KGW z Ujścia Jezuickiego, Biskupic oraz Woli Żelichowskiej, dzielnicowy Pan Marek Sołtys oraz mieszkańcy gminy Gręboszów. Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2022 roku lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Zostały one opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru. Serdecznie dziękujemy Pani Małgorzacie Kowal z firmy Ręka w Lukrze Gosi Pracownia artystyczna za przygotowanie pierniczków z podobizną Adama Mickiewicza jako upominek dla czytających. Dziękujemy KGW Ujście Jezuickie za pomoc w przygotowanie poczęstunku. Dziękujemy Tomaszowi Lizak oraz Aleksandrze Piątek za wspaniały występ muzyczny. Zdjęcia z wydarzenia   Opracowanie: Monika Kilian Wprowadzenie: Karol Mikos 08.09.2022 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe