Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Tuesday
30 maja
temperatura: 14°C
wiatr: 0,8 km/h
opady: 0,0 mm

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

W piątek, 11 listopada br., o godzinie 1000 w kościele pw. WNMP w Gręboszowie, odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. Tadeusz Rzeźnik proboszcz parafii w Otfinowie w asyście ks. Prałata Władysława Szyrszenia, ks. Prałata dr Ryszarda Banacha i ks. Wiesława Babiarza proboszcza parafii w Gręboszowie.

W wygłoszonym kazaniu wspominano o obrońcach Ojczyzny, którzy na przestrzeni wieków walczyli o wolność i suwerenność Polski, jak również o wyjątkowych postaciach związanych z gminą Gręboszów, m.in. o Stefani Łąckiej – redaktorce międzywojennego tygodnika diecezji tarnowskiej „Nasza Sprawa”, nauczycielce, więźniarce obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, wobec której rozpoczęto proces beatyfikacyjny. Przywołano również osobę mjr. Henryka Sucharskiego – bohaterskiego dowódcę z Westerplatte, którego uroczysty pogrzeb wraz z 9 poległymi Obrońcami Westerplatte, odbył się w dniu 4 listopada, na nowopowstałym cmentarzu wojennym na terenie którego broniono w 1939 roku.

Bezpośrednio po mszy świętej, kapłani i wierni udali się w procesji na cmentarz, pod grób Stefanii Łąckiej, a w modlitwie różnicowej modlono się za wszystkich zmarłych spoczywających na gręboszowskim cmentarzu.

Przed uroczystościami kościelnymi, delegacja samorządu gminnego udała się pod pomnik dla uczczenia 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości w Gręboszowie oraz usytuowaną obok tablicę upamiętniającą 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Władze Gminy Gręboszów reprezentowali Krzysztof Gil Wójt Gminy, Marek Mosio Przewodniczący Rady Gminy i radni: Katarzyna Czupryna, Edyta Dąbroś, Stanisław Koziara, Piotr Polanowski, Wiesław Wytrwał i Stanisław Misiaszek oraz Jerzy Misterka i Bożena Landowska, którzy złożyli w imieniu mieszkańców okolicznościowe wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Nastąpiło też uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt jaki stanął obok pomnika. Postawienie masztu zostało zrealizowano w ramach projektu „Pod Biało-Czerwoną”, w którym to projekcie poprzez internetowe głosowanie udział wzięło wielu mieszkańców naszej gminy. W uroczystości asystowały poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Gręboszowa, Kars, Biskupic i Ujścia Jezuickiego.

Również w tym dniu delegacja gręboszowskiego samorządu złożyła wiązanki i zapaliła znicze pod pomnikiem mjr. Henryka Sucharskiego w Gręboszowie, cmentarzach wojennych w Gręboszowie i Ujściu Jezuickim, na grobach Jakuba Bojki, Stefani Łąckiej i księdza Halaka oraz przy pomnikach w Ujściu Jezuickim, Woli Żelichowskiej i Żelichowie.

Wiązankę „Obrońcom Niepodległości od mieszkańców Gminy Gręboszów” pod pomnikiem w parku w Dąbrowie Tarnowskiej, podczas uroczystości powiatowej, złożył Zdzisław Kogut – zastępca Wójta Gminy Gręboszów.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

 

Opracowanie: Zdzisław Kogut

Wprowadzenie: Karol Mikos 17.11.2022 r.

W piątek, 11 listopada br., o godzinie 1000 w kościele pw. WNMP w Gręboszowie, odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. Tadeusz Rzeźnik proboszcz parafii w Otfinowie w asyście ks. Prałata Władysława Szyrszenia, ks. Prałata dr Ryszarda Banacha i ks. Wiesława Babiarza proboszcza parafii w Gręboszowie. W wygłoszonym kazaniu wspominano o obrońcach Ojczyzny, którzy na przestrzeni wieków walczyli o wolność i suwerenność Polski, jak również o wyjątkowych postaciach związanych z gminą Gręboszów, m.in. o Stefani Łąckiej – redaktorce międzywojennego tygodnika diecezji tarnowskiej „Nasza Sprawa”, nauczycielce, więźniarce obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, wobec której rozpoczęto proces beatyfikacyjny. Przywołano również osobę mjr. Henryka Sucharskiego – bohaterskiego dowódcę z Westerplatte, którego uroczysty pogrzeb wraz z 9 poległymi Obrońcami Westerplatte, odbył się w dniu 4 listopada, na nowopowstałym cmentarzu wojennym na terenie którego broniono w 1939 roku. Bezpośrednio po mszy świętej, kapłani i wierni udali się w procesji na cmentarz, pod grób Stefanii Łąckiej, a w modlitwie różnicowej modlono się za wszystkich zmarłych spoczywających na gręboszowskim cmentarzu. Przed uroczystościami kościelnymi, delegacja samorządu gminnego udała się pod pomnik dla uczczenia 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości w Gręboszowie oraz usytuowaną obok tablicę upamiętniającą 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Władze Gminy Gręboszów reprezentowali Krzysztof Gil Wójt Gminy, Marek Mosio Przewodniczący Rady Gminy i radni: Katarzyna Czupryna, Edyta Dąbroś, Stanisław Koziara, Piotr Polanowski, Wiesław Wytrwał i Stanisław Misiaszek oraz Jerzy Misterka i Bożena Landowska, którzy złożyli w imieniu mieszkańców okolicznościowe wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Nastąpiło też uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt jaki stanął obok pomnika. Postawienie masztu zostało zrealizowano w ramach projektu „Pod Biało-Czerwoną”, w którym to projekcie poprzez internetowe głosowanie udział wzięło wielu mieszkańców naszej gminy. W uroczystości asystowały poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Gręboszowa, Kars, Biskupic i Ujścia Jezuickiego. Również w tym dniu delegacja gręboszowskiego samorządu złożyła wiązanki i zapaliła znicze pod pomnikiem mjr. Henryka Sucharskiego w Gręboszowie, cmentarzach wojennych w Gręboszowie i Ujściu Jezuickim, na grobach Jakuba Bojki, Stefani Łąckiej i księdza Halaka oraz przy pomnikach w Ujściu Jezuickim, Woli Żelichowskiej i Żelichowie. Wiązankę „Obrońcom Niepodległości od mieszkańców Gminy Gręboszów” pod pomnikiem w parku w Dąbrowie Tarnowskiej, podczas uroczystości powiatowej, złożył Zdzisław Kogut – zastępca Wójta Gminy Gręboszów.   Opracowanie: Zdzisław Kogut Wprowadzenie: Karol Mikos 17.11.2022 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe