Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Sunday
6 października
temperatura: 10°C
wiatr: 6,0 km/h
opady: 0,0 mm

80 rocznica dramatu w Danielniku

29 lipca 1944 r. w Danielniku w Dąbrowie Tarnowskiej rozegrał się dramat mieszkańców Opatowca, Ujścia Jezuickiego i Biskupic. Wtedy to niemieccy żołdacy rozstrzelali piętnastu zakładników z Opatowca oraz trzech mieszkańców gręboszowskiej gminy. Śmierć ponieśli wówczas:

z Ujścia Jezuickiego:
Gądek Józef (lat 50),
Sambor Michał (lat 43)

z Biskupic:
Rogoziński Jakub (lat 25).

Zdarzenie to poprzedziło spalenie miejscowości Opatowiec oraz zabicie 33 jej mieszkańców przez oddział SS, który chciał się 28 lipca przeprawić przez Wisłę na dąbrowskie powiśle, ale został  skutecznie powstrzymany przez partyzantów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Jednak na drugi dzień po przeprawieniu się na drugą stronę, w odwecie za stawiany opór, spalili ponad 30 gospodarstw po naszej stronie Wisły. W Dąbrowie Tarnowskiej w pobliżu stacji kolejowej na skraju lasku zwanego Danielnikiem, zmasakrowanych od tortur mężczyzn rozstrzelano. Ich ciała zakopano w zbiorowej mogile na miejscu tej bestialskiej zbrodni. Pod osłona nocy, ciała zamordowanych zostały wydobyte ze zbiorowej mogiły i po przewiezieniu do Gręboszowa i Opatowca, zostały pochowane na miejscowych cmentarzach.

W miejscu kaźni, na skraju Danielnika, w okolicy ulicy Żabieńskiej, w 1962 roku wzniesiono pomnik. Widnieje na nim napis: „Miejsce uświęcone krwią Polaków bestialsko zamordowanych przez zbrodniarzy hitlerowskich w lipcu 1944 roku”.

Tam w dniu 29 lipca 2024 roku, odbył się uroczysty apel przywołujący zdarzenia sprzed 80 lat. Wzięli w nim udział krewni pomordowanych mieszkańców Opatowca, a hołd zamordowanym rodakom z Gręboszowskiej Gminy, oddali: Przewodniczący Rady Gminy Gręboszów Wiesław Wytrwał oraz Wójt Gminy Krzysztof Gil. Udział w tym apelu wzięli także Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Wicestarosta Krzysztof Bryk, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej Wiesław Mendys, Zastępca Burmistrza Stanisław Ryczek, Zastępca Dyrektora krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Cecylia Radoń, Komendant Powiatowy Policji w Dąbrowie Tarnowskiej Jerzy Polczyk oraz poczet sztandarowy OSP z Opatowca.

 

 

 

 

Opracowanie: Zdzisław Kogut

Zdjęcia: Powiat Dąbrowski

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 30.07.2024 r.

29 lipca 1944 r. w Danielniku w Dąbrowie Tarnowskiej rozegrał się dramat mieszkańców Opatowca, Ujścia Jezuickiego i Biskupic. Wtedy to niemieccy żołdacy rozstrzelali piętnastu zakładników z Opatowca oraz trzech mieszkańców gręboszowskiej gminy. Śmierć ponieśli wówczas: z Ujścia Jezuickiego:Gądek Józef (lat 50),Sambor Michał (lat 43) z Biskupic:Rogoziński Jakub (lat 25). Zdarzenie to poprzedziło spalenie miejscowości Opatowiec oraz zabicie 33 jej mieszkańców przez oddział SS, który chciał się 28 lipca przeprawić przez Wisłę na dąbrowskie powiśle, ale został  skutecznie powstrzymany przez partyzantów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Jednak na drugi dzień po przeprawieniu się na drugą stronę, w odwecie za stawiany opór, spalili ponad 30 gospodarstw po naszej stronie Wisły. W Dąbrowie Tarnowskiej w pobliżu stacji kolejowej na skraju lasku zwanego Danielnikiem, zmasakrowanych od tortur mężczyzn rozstrzelano. Ich ciała zakopano w zbiorowej mogile na miejscu tej bestialskiej zbrodni. Pod osłona nocy, ciała zamordowanych zostały wydobyte ze zbiorowej mogiły i po przewiezieniu do Gręboszowa i Opatowca, zostały pochowane na miejscowych cmentarzach. W miejscu kaźni, na skraju Danielnika, w okolicy ulicy Żabieńskiej, w 1962 roku wzniesiono pomnik. Widnieje na nim napis: „Miejsce uświęcone krwią Polaków bestialsko zamordowanych przez zbrodniarzy hitlerowskich w lipcu 1944 roku”. Tam w dniu 29 lipca 2024 roku, odbył się uroczysty apel przywołujący zdarzenia sprzed 80 lat. Wzięli w nim udział krewni pomordowanych mieszkańców Opatowca, a hołd zamordowanym rodakom z Gręboszowskiej Gminy, oddali: Przewodniczący Rady Gminy Gręboszów Wiesław Wytrwał oraz Wójt Gminy Krzysztof Gil. Udział w tym apelu wzięli także Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Wicestarosta Krzysztof Bryk, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej Wiesław Mendys, Zastępca Burmistrza Stanisław Ryczek, Zastępca Dyrektora krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Cecylia Radoń, Komendant Powiatowy Policji w Dąbrowie Tarnowskiej Jerzy Polczyk oraz poczet sztandarowy OSP z Opatowca. Zdjęcia z wydarzenia         Opracowanie: Zdzisław Kogut Zdjęcia: Powiat Dąbrowski Wprowadzenie: Marcin Janowiec 30.07.2024 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe