Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Saturday
15 czerwca
temperatura: 22°C
wiatr: 14,6 km/h
opady: 0,0 mm

AKADEMIA Z OKAZJI 233. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

We wtorek, 30 kwietnia br., w Szkole Podstawowej w Gręboszowie, odbyła się uroczysta akademia z okazji zbliżającego się Święta Narodowego 3 Maja. Utrzymana w podniosłym tonie uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego i hymnu szkolnego. Następnie uczniowie szkoły pod kierunkiem nauczycieli zaprezentowali bardzo interesujący montaż słowno-muzyczny, w którym przypomnieli dramatyczne okoliczności uchwalenia konstytucji oraz przywołali osoby, które przyczyniły się do jej powstania. Na zakończenie programu artystycznego uczniowie wykonali poloneza, nasz narodowy taniec.

Konstytucja 3 maja była Ustawą Rządową uchwaloną dnia 3 maja 1791 roku, regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej. Autorami Konstytucji 3 maja byli: Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj i Adam Stanisław Krasiński. Mimo, że Konstytucja 3 Maja obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, przeszła do historii jako jedno z najważniejszych osiągnięć w dziejach I Rzeczypospolitej.

 

 

 

 

Opracowanie: Wiesław Lizak

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 07.05.2024 r.

We wtorek, 30 kwietnia br., w Szkole Podstawowej w Gręboszowie, odbyła się uroczysta akademia z okazji zbliżającego się Święta Narodowego 3 Maja. Utrzymana w podniosłym tonie uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego i hymnu szkolnego. Następnie uczniowie szkoły pod kierunkiem nauczycieli zaprezentowali bardzo interesujący montaż słowno-muzyczny, w którym przypomnieli dramatyczne okoliczności uchwalenia konstytucji oraz przywołali osoby, które przyczyniły się do jej powstania. Na zakończenie programu artystycznego uczniowie wykonali poloneza, nasz narodowy taniec. Konstytucja 3 maja była Ustawą Rządową uchwaloną dnia 3 maja 1791 roku, regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej. Autorami Konstytucji 3 maja byli: Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj i Adam Stanisław Krasiński. Mimo, że Konstytucja 3 Maja obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, przeszła do historii jako jedno z najważniejszych osiągnięć w dziejach I Rzeczypospolitej. Zdjęcia z wydarzenia         Opracowanie: Wiesław Lizak Wprowadzenie: Marcin Janowiec 07.05.2024 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe