ARiMR rozpoczyna rejestrację kół gospodyń wiejskich
Z dniem 29 listopada weszła w życie Ustawa o kołach gospodyń wiejskich. Zgodnie z nią Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzić będzie Krajowy Rejestr Kół Gospodyń Wiejskich.
Biura powiatowe ARiMR zapraszają wszystkich zainteresowanych możliwością założenia koła oraz ubiegania się o pomoc finansową na konsultacje, które odbędą się w sobotę 1 grudnia, w godz. 9.00-14.00. Koła gotowe do rejestracji będą mogły skorzystać także z tej możliwości.
- Dzięki nowym przepisom, te zasłużone dla wsi organizacje, kultywujące polski folklor i tradycje otrzymają osobowość prawną. Będą także miały możliwość ubiegania się poprzez ARiMR o wsparcie z budżetu Państwa. – mówi Adam Ślusarczyk, dyrektor małopolskiej ARiMR.
Ustawa ma na celu nadanie osobowości prawnej kołom, zapewnienie możliwości szybkiej ich rejestracji oraz wsparcie finansowe ich działalności na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich.
Ustawa daje nam szanse i uważam, że powinniśmy z niej skorzystać. – przekonuje Marzena Kubin z KGW Tenczynianki w gminie Krzeszowice. - Są to z pewnością szanse na rozwój Kół.
Aby zarejestrować koło należy złożyć do Biura Powiatowego ARiMR właściwego ze względu na siedzibę koła Wniosek o rejestrację wraz z załącznikami. Dokumenty będą dostępne na stronie www.arimr.gov.pl).
„Tam, gdzie są koła, jest smacznie, kolorowo i zazwyczaj ciekawie. W wielu miejscowościach to KGW są motorem napędowym imprez dla mieszkańców. Jesteśmy strażniczkami tradycji i kultury ludowej. Liczymy na pomoc finansową, bo do garnka, by ugotować dobrą, regionalną potrawę, same chęci nie wystarczą. Nie kupi się też za nie strojów, materiałów do szycia czy haftowania.” – mówi Mieczysława Kozak, prezes Stowarzyszenia Gospodyń Gminy Krzeszowice.
Zgodnie z ustawą na terenie jednej wsi może mieć siedzibę tylko jedno koło gospodyń wiejskich. Jednak tego warunku nie stosuje się wobec kół działających na podstawie przepisów dotychczasowych.
Wprowadzenie: Marcin Janowiec 03.12.2018 r.