Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Sunday
24 września
temperatura: 13°C
wiatr: 10,4 km/h
opady: 0,4 mm

Likwidacja Barszczu Sosnowskiego na terenie województwa małopolskiego

W związku  z uruchomieniem przez  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej  w Krakowie   programu  pn.   „Likwidacja  Barszczu Sosnowskiego  na terenie województwa małopolskiego”  Wójt Gminy Gręboszów  prosi  mieszkańców o  zgłaszanie  do Urzędu Gminy  każdego  przypadku  występowania na terenie gminy  Barszczu Sosnowskiego
Ze względu  na ustalony  termin  złożenia wniosku  o dofinansowanie,  prosimy  o  przekazanie  powyższej informacji  do 15 sierpnia  2015 r. 

Gmina Gręboszów  jest uznana  za  wolną  od  Barszczu Sosnowskiego,  ale  że jest to gatunek  bardzo inwazyjny, trudny do  zniszczenia  istnieje  zawsze możliwość rozprzestrzenienia  się tej rośliny również na naszą gminę. Dlatego konieczny jest ciągły monitoring obszaru gminy, szczególnie nieużytków  pod kątem występowania  tej rośliny.       

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie parzącą; występująca we włoskach pokrywających liście i łodygi substancja może powodować poparzenia drugiego i trzeciego stopnia, a w skrajnych przypadkach - martwicę skóry. Objawy poparzenia pojawiają się po kilku godzinach od kontaktu z rośliną, pod wpływem promieni słonecznych. Wdychanie olejków eterycznych może także wywoływać oparzenia, nudności, bóle głowy i wymioty.

Roślina jest łatwa do zauważenia. Barszcz Sosnowskiego jest  potężną rośliną, której wysokość sięga nawet do 3,5 metra. Na wiosnę roślina zazwyczaj nie wyróżnia się na tle otoczenia. W tym czasie łatwo ją pomylić z łopianem. Warto jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do łopianu, Barszcz Sosnowskiego ma duże blaszki liściowe z głębokimi wrębami i haczykowatymi zakończeniami. W okresie czerwca i lipca gwałtownie rośnie i zaczyna górować nad innymi roślinami. Wtedy staje się dość podobna do dzięgiela. Jak je odróżnić? Dzięgiel posiada kwiatostan w kształcie kuli, natomiast Barszcz Sosnowskiego - kwiatostan wypukły   o średnicy  do 80 cm.  (www.focus.pl)

Gręboszów, dnia 8 lipca 2015 r.

Film:  https://www.youtube.com/watch?t=583&v=7gZkbb-9MNs

 

 

files/pliki/aktualnosci/2015/07lipiec/Likwidacja Barszczu Sosnowskiego/Barszcz Sosnowskiego1.jpg

 

files/pliki/aktualnosci/2015/07lipiec/Likwidacja Barszczu Sosnowskiego/Barszcz Sosnowskiego2.JPG

 

 

 

Opracowanie: Mieczysław Mamulski

Wprowadzenie: Józef Woźniak 14.07.2015 r.

W związku  z uruchomieniem przez  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej  w Krakowie   programu  pn.   „Likwidacja  Barszczu Sosnowskiego  na terenie województwa małopolskiego”  Wójt Gminy Gręboszów  prosi  mieszkańców o  zgłaszanie  do Urzędu Gminy  każdego  przypadku  występowania na terenie gminy  Barszczu Sosnowskiego.  Ze względu  na ustalony  termin  złożenia wniosku  o dofinansowanie,  prosimy  o  przekazanie  powyższej informacji  do 15 sierpnia  2015 r.  Gmina Gręboszów  jest uznana  za  wolną  od  Barszczu Sosnowskiego,  ale  że jest to gatunek  bardzo inwazyjny, trudny do  zniszczenia  istnieje  zawsze możliwość rozprzestrzenienia  się tej rośliny również na naszą gminę. Dlatego konieczny jest ciągły monitoring obszaru gminy, szczególnie nieużytków  pod kątem występowania  tej rośliny.        Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie parzącą; występująca we włoskach pokrywających liście i łodygi substancja może powodować poparzenia drugiego i trzeciego stopnia, a w skrajnych przypadkach - martwicę skóry. Objawy poparzenia pojawiają się po kilku godzinach od kontaktu z rośliną, pod wpływem promieni słonecznych. Wdychanie olejków eterycznych może także wywoływać oparzenia, nudności, bóle głowy i wymioty. Roślina jest łatwa do zauważenia. Barszcz Sosnowskiego jest  potężną rośliną, której wysokość sięga nawet do 3,5 metra. Na wiosnę roślina zazwyczaj nie wyróżnia się na tle otoczenia. W tym czasie łatwo ją pomylić z łopianem. Warto jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do łopianu, Barszcz Sosnowskiego ma duże blaszki liściowe z głębokimi wrębami i haczykowatymi zakończeniami. W okresie czerwca i lipca gwałtownie rośnie i zaczyna górować nad innymi roślinami. Wtedy staje się dość podobna do dzięgiela. Jak je odróżnić? Dzięgiel posiada kwiatostan w kształcie kuli, natomiast Barszcz Sosnowskiego - kwiatostan wypukły   o średnicy  do 80 cm.  (www.focus.pl) Gręboszów, dnia 8 lipca 2015 r. Film:  https://www.youtube.com/watch?t=583&v=7gZkbb-9MNs             Opracowanie: Mieczysław Mamulski Wprowadzenie: Józef Woźniak 14.07.2015 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe