Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Saturday
10 czerwca
temperatura: 18°C
wiatr: 16,5 km/h
opady: 0,0 mm

Odpust parafialny w Gręboszowie

W poniedziałek, 15 sierpnia br., w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gręboszowska parafia obchodziła uroczystość odpustową. Na to parafialne święto przybyli do Gręboszowa: kapłani z dekanatu Żabno, poczty sztandarowe OSP Karsy, OSP Biskupice, bracia strażacy, parafianie i goście.

Uroczystej mszy odpustowej przewodniczył ks. infułat dr Adam Kokoszka w asyście ks. prałata dr Ryszarda Banacha i ks. proboszcza Wiesława Babiarz. Podczas mszy św. poświęcono wieniec dożynkowy, dziękując naszej patronce Maryi Wniebowziętej za opiekę i pomoc przy tegorocznych zbiorach. Wieniec dożynkowy został przygotowany przez Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie, wykonały go: Joanna Sobota i Monika Kilian. W delegacji wieńcowej w strojach krakowskich brały udział: Sylwia Cabaj, Wiktoria Świętek, Natalia Koziara i Karolina Bigos.

Wniebowzięcie NMP nazywane jest także popularnie Świętem Matki Bożej Zielnej – w tym dniu zwyczajowo przynosi się do kościoła kwiaty i zioła, aby je poświęcić. Następnie wracając z kościoła bukiet kwiatów zostawia się wśród upraw, by przynosił szczęście i urodzaje na roli, szczególnie przy zbiorach.

 

 

 

 

 

 

Opracowanie: Wiesław Lizak

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 22.08.2016 r.

W poniedziałek, 15 sierpnia br., w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gręboszowska parafia obchodziła uroczystość odpustową. Na to parafialne święto przybyli do Gręboszowa: kapłani z dekanatu Żabno, poczty sztandarowe OSP Karsy, OSP Biskupice, bracia strażacy, parafianie i goście. Uroczystej mszy odpustowej przewodniczył ks. infułat dr Adam Kokoszka w asyście ks. prałata dr Ryszarda Banacha i ks. proboszcza Wiesława Babiarz. Podczas mszy św. poświęcono wieniec dożynkowy, dziękując naszej patronce Maryi Wniebowziętej za opiekę i pomoc przy tegorocznych zbiorach. Wieniec dożynkowy został przygotowany przez Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie, wykonały go: Joanna Sobota i Monika Kilian. W delegacji wieńcowej w strojach krakowskich brały udział: Sylwia Cabaj, Wiktoria Świętek, Natalia Koziara i Karolina Bigos. Wniebowzięcie NMP nazywane jest także popularnie Świętem Matki Bożej Zielnej – w tym dniu zwyczajowo przynosi się do kościoła kwiaty i zioła, aby je poświęcić. Następnie wracając z kościoła bukiet kwiatów zostawia się wśród upraw, by przynosił szczęście i urodzaje na roli, szczególnie przy zbiorach.     Zdjęcia z wydarzenia         Opracowanie: Wiesław Lizak Wprowadzenie: Marcin Janowiec 22.08.2016 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe