Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
sobota
28 maja
temperatura: 16°C
wiatr: 26,2 km/h
opady: 0,0 mm

Parafialny odpust w Gręboszowie

W piątek, 15 sierpnia br. gręboszowscy parafianie, przybyli goście, bracia strażacy, poczty sztandarowe, a przede wszystkim rolnicy zebrali się u stóp swej Matki Boskiej Gręboszowskiej, aby wspólnie dziękować za tegoroczne plony. Na ten dzień przypadł parafialny odpust ku czci Wniebowzięcia NMP zwanej Matką Boską Zielną. Tego dnia wierni od wieków przynoszą do kościoła wiązanki ziół, kwiatów i zbóż dziękując Matce Bożej za plony i wszystko to co wydała ziemia.

Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Stanisław Burzawa, w koncelebrze: ks. dr Ryszarda Banacha, ks. Romana Deszcza oraz ks. Krzysztofa Misiaszka. Ksiądz celebrans w swojej homilii nawiązał do wyjątkowego kultu Maryi i licznych świąt ku Jej czci w kalendarzu liturgicznym. Nie bez powodu, maryjne święta w niezwykły sposób łączą się bowiem z naszą ziemską egzystencją wyznaczając cykliczny rytm natury. Maryjne święta oraz nabożeństwa towarzyszą nam przez cały rok, jak zmieniające się pory roku, wyznaczając kolejno czas zasiewu, wzrostu i żniw.

W uroczystej procesji odpustowej wśród feretronów, sztandarów i chorągwi niesiony był przez młodzież wieniec żniwny, wykonany przez Katarzynę Szostak-Wójtowicz. Delegacja wieńcowa w składzie: Wiktoria Świętek, Ewelina Dziubla, Krzysztof Noga i Damian Wdowiak ubrana była w tradycyjne ludowe stroje krakowskie.

Opracowanie: Wiesław Lizak

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 25.08.2014 r.

W piątek, 15 sierpnia br. gręboszowscy parafianie, przybyli goście, bracia strażacy, poczty sztandarowe, a przede wszystkim rolnicy zebrali się u stóp swej Matki Boskiej Gręboszowskiej, aby wspólnie dziękować za tegoroczne plony. Na ten dzień przypadł parafialny odpust ku czci Wniebowzięcia NMP zwanej Matką Boską Zielną. Tego dnia wierni od wieków przynoszą do kościoła wiązanki ziół, kwiatów i zbóż dziękując Matce Bożej za plony i wszystko to co wydała ziemia. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Stanisław Burzawa, w koncelebrze: ks. dr Ryszarda Banacha, ks. Romana Deszcza oraz ks. Krzysztofa Misiaszka. Ksiądz celebrans w swojej homilii nawiązał do wyjątkowego kultu Maryi i licznych świąt ku Jej czci w kalendarzu liturgicznym. Nie bez powodu, maryjne święta w niezwykły sposób łączą się bowiem z naszą ziemską egzystencją wyznaczając cykliczny rytm natury. Maryjne święta oraz nabożeństwa towarzyszą nam przez cały rok, jak zmieniające się pory roku, wyznaczając kolejno czas zasiewu, wzrostu i żniw. W uroczystej procesji odpustowej wśród feretronów, sztandarów i chorągwi niesiony był przez młodzież wieniec żniwny, wykonany przez Katarzynę Szostak-Wójtowicz. Delegacja wieńcowa w składzie: Wiktoria Świętek, Ewelina Dziubla, Krzysztof Noga i Damian Wdowiak ubrana była w tradycyjne ludowe stroje krakowskie. Zdjęcia z wydarzenia Opracowanie: Wiesław Lizak Wprowadzenie: Marcin Janowiec 25.08.2014 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe