Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Tuesday
3 października
temperatura: 24°C
wiatr: 20,4 km/h
opady: 0,0 mm

Blisko 300 żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (11 MBOT) będzie się szkolić

W najbliższy weekend (08-09.02.2020) blisko 300 żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (11 MBOT) będzie się szkolić w Garnizonowym Ośrodku Szkolenia (GOSz) Pasternik, na Pustyni Błędowskiej oraz w Wójtowej Wsi.

Szkolenie

W 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej trwa intensywny rok szkoleniowy. Zaplanowano sześćdziesiąt jeden szkoleń - podstawowe, wyrównawcze, rotacyjne i zintegrowane – organizowanych w Stałym Rejonie Odpowiedzialności (SRO) 11 MBOT, czyli Małopolsce. W najbliższy weekend (08-09.02.2020 r.) równolegle będą prowadzone szkolenia w dwóch etapach – indywidualnym oraz specjalistycznym. Pierwszy przeznaczony jest dla osób, które dołączyły do małopolskiej brygady pod koniec 2019 roku, drugi dla żołnierzy posiadających już przypisane specjalności takie jak strzelec wyborowy czy snajper.

W każdej kompanii lekkiej piechoty służą zarówno doświadczeni żołnierze, którzy dla uzupełnienia wcześniej zdobytych umiejętności przeszli szkolenia wyrównawcze, jak i osoby, które po ukończeniu szesnastodniowych szkoleń podstawowych i złożeniu przysięgi poznają tajniki wojskowego rzemiosła

Brygada

Aktualnie w 11 MBOT służy 900 żołnierzy, w tym 770 żołnierzy OT pełniących TSW. Służba w Brygadzie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Do tej pory złożono ponad 1800 wniosków, z jednostką zapoznało się ponad 1600 ochotników.

Dowódcą 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest płk Krzysztof GONCERZ wywodzący się z Wojsk Specjalnych i Powietrznodesantowych, zastępcą ppłk Jerzy KLOCEK. Dowództwo Brygady i pierwszy z trzech batalionów lekkiej piechoty stacjonują w Krakowie (Kraków-Rząska). Kolejne dwa będą stacjonować w Oświęcimiu i Tarnowie.

Formowanie brygady rozpoczęło się w styczniu 2018 r. Terytorialsi stanowią wsparcie dla lokalnej społeczności w obliczu zagrożeń militarnych bądź sytuacji kryzysowych. 11 MBOT przeznaczona jest do prowadzenia działań taktycznych samodzielnie lub we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi w swoim SRO.

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym Rodzajem Sił Zbrojnych obok Wojsk Specjalnych, Lądowych, Powietrznych i Marynarki Wojennej.

W środę, 5 lutego br. w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu, w obecności szefa MON, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła podpisał porozumienia o współpracy z Komendantem Głównym Policji gen. insp. Jarosławem Szymczykiem oraz z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzejem Bartkowiakiem. Porozumienia regulują współpracę WOT z Policją w działaniach ratowniczych i poszukiwawczych oraz wsparcie Państwowej Straży Pożarnej przez WOT w działaniach kryzysowych.

 

 

 

mjr Bartosz KUBAL
Oficer Prasowy
11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej
www: www.terytorialsi.mil.pl
FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej
TT: @terytorialsi
“Zawsze gotowi, zawsze blisko!”

 

 

SzkoleNIE! w ferie.jpg

 

2 SzkoleNIE! w ferie.jpg

 

3 SzkoleNIE! w ferie.jpg

 

4 SzkoleNIE! w ferie.jpg

 

 

 

 

 

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 11.02.2020 r.

W najbliższy weekend (08-09.02.2020) blisko 300 żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (11 MBOT) będzie się szkolić w Garnizonowym Ośrodku Szkolenia (GOSz) Pasternik, na Pustyni Błędowskiej oraz w Wójtowej Wsi. Szkolenie W 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej trwa intensywny rok szkoleniowy. Zaplanowano sześćdziesiąt jeden szkoleń - podstawowe, wyrównawcze, rotacyjne i zintegrowane – organizowanych w Stałym Rejonie Odpowiedzialności (SRO) 11 MBOT, czyli Małopolsce. W najbliższy weekend (08-09.02.2020 r.) równolegle będą prowadzone szkolenia w dwóch etapach – indywidualnym oraz specjalistycznym. Pierwszy przeznaczony jest dla osób, które dołączyły do małopolskiej brygady pod koniec 2019 roku, drugi dla żołnierzy posiadających już przypisane specjalności takie jak strzelec wyborowy czy snajper. W każdej kompanii lekkiej piechoty służą zarówno doświadczeni żołnierze, którzy dla uzupełnienia wcześniej zdobytych umiejętności przeszli szkolenia wyrównawcze, jak i osoby, które po ukończeniu szesnastodniowych szkoleń podstawowych i złożeniu przysięgi poznają tajniki wojskowego rzemiosła Brygada Aktualnie w 11 MBOT służy 900 żołnierzy, w tym 770 żołnierzy OT pełniących TSW. Służba w Brygadzie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Do tej pory złożono ponad 1800 wniosków, z jednostką zapoznało się ponad 1600 ochotników. Dowódcą 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest płk Krzysztof GONCERZ wywodzący się z Wojsk Specjalnych i Powietrznodesantowych, zastępcą ppłk Jerzy KLOCEK. Dowództwo Brygady i pierwszy z trzech batalionów lekkiej piechoty stacjonują w Krakowie (Kraków-Rząska). Kolejne dwa będą stacjonować w Oświęcimiu i Tarnowie. Formowanie brygady rozpoczęło się w styczniu 2018 r. Terytorialsi stanowią wsparcie dla lokalnej społeczności w obliczu zagrożeń militarnych bądź sytuacji kryzysowych. 11 MBOT przeznaczona jest do prowadzenia działań taktycznych samodzielnie lub we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi w swoim SRO. Wojska Obrony Terytorialnej są piątym Rodzajem Sił Zbrojnych obok Wojsk Specjalnych, Lądowych, Powietrznych i Marynarki Wojennej. W środę, 5 lutego br. w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu, w obecności szefa MON, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła podpisał porozumienia o współpracy z Komendantem Głównym Policji gen. insp. Jarosławem Szymczykiem oraz z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzejem Bartkowiakiem. Porozumienia regulują współpracę WOT z Policją w działaniach ratowniczych i poszukiwawczych oraz wsparcie Państwowej Straży Pożarnej przez WOT w działaniach kryzysowych.       mjr Bartosz KUBAL Oficer Prasowy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej www: www.terytorialsi.mil.pl FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej TT: @terytorialsi “Zawsze gotowi, zawsze blisko!”                     Wprowadzenie: Marcin Janowiec 11.02.2020 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe