Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Sunday
6 października
temperatura: 10°C
wiatr: 6,8 km/h
opady: 0,0 mm

Uczcili 85. rocznicę wydarzeń wrześniowych w Szczucinie

W niedzielę 8 września 2024 r. odbyły się Powiatowe obchody 85. rocznicy Wydarzeń Wrześniowych w Szczucinie. Tradycyjnie, lokalna społeczność upamiętniła dramatyczne wydarzenia z czasów II wojny światowej i oddała hołd polskim bohaterom, naszych rodakom, którzy zginęli za honor i ojczyznę.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym pw. Św. Marii Magdaleny. Następnie wszyscy udali się na Apel Patriotyczny przy Kwaterze Pamięci Narodowej.

Zgromadzonych powitał Burmistrz Szczucina Tomasz Bełzowski, a okolicznościowe przemówienie nawiązujące do tragedii jaka miała miejsce 12 września 1939 r. wygłosił Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek.

Pamiętajmy, że niespełna dwa tygodnie po wybuchu II wojny światowej doszło w tym miejscu do potwornej zbrodni. Spalono wówczas budynek szkoły powszechnej. W płomieniach i od kul zginęło wówczas 40 żołnierzy, w większości z 6 kompanii 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej oraz 30 cywilów, wśród których był kierownik szkoły Jan Kościński. Zdołało się uratować jedynie dwóch jeńców polskich, woźny szkolny oraz rodzina szczucińska, ukrywająca się w piwnicy, którą wypuścił niemiecki żołnierz. Jak relacjonowali świadkowie tych krwawych wydarzeń, wzięci do niewoli żołnierze polscy próbowali wydostać się z płonącego budynku, jednak zostali natychmiast zastrzeleni. Niemcy strzelali również do przechodniów na ulicy. Ich ciała zostały pogrzebane obok spalonej szkoły przez 25 Żydów, których żołnierze Wehrmachtu skatowali i rozstrzelali. Ofiary spoczywają w zbiorowym grobie na cmentarzu parafialnym w Szczucinie, a w miejscu gdzie niegdyś była szkoła obecnie znajduje się Kwatera Pamięci Narodowej, na której widnieje napis: „BOHATEROM WOJSKA POLSKIEGO KTÓRZY ZGINĘLI ŻYWCEM SPALENI PRZEZ NAJEŹDŹCÓW HORDY HITLEROWSKIEJ W DNIU 12 WRZEŚNIA 1939 R”.

Wzorem lat ubiegłych liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów i znicze przed pomnikiem.

W imieniu Gminy Gręboszów złożyli je: Wiesław Wytrwał Przewodniczący Rady Gminy Gręboszów oraz Zdzisław Kogut Zastępca Wójta.

Obchody zwieńczył koncert pieśni patriotycznych „Pamięci tych co 85 lat temu oddali życie za Wolną Polskę” w wykonaniu Orkiestry Dętej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczucinie.

 

 

 

Opracowanie: Powiat Dąbrowski, fot. Urząd Miasta i Gminy Szczucin

Wprowadzenie: Józef Woźniak 10.09.2024 r.

W niedzielę 8 września 2024 r. odbyły się Powiatowe obchody 85. rocznicy Wydarzeń Wrześniowych w Szczucinie. Tradycyjnie, lokalna społeczność upamiętniła dramatyczne wydarzenia z czasów II wojny światowej i oddała hołd polskim bohaterom, naszych rodakom, którzy zginęli za honor i ojczyznę. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym pw. Św. Marii Magdaleny. Następnie wszyscy udali się na Apel Patriotyczny przy Kwaterze Pamięci Narodowej. Zgromadzonych powitał Burmistrz Szczucina Tomasz Bełzowski, a okolicznościowe przemówienie nawiązujące do tragedii jaka miała miejsce 12 września 1939 r. wygłosił Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek. Pamiętajmy, że niespełna dwa tygodnie po wybuchu II wojny światowej doszło w tym miejscu do potwornej zbrodni. Spalono wówczas budynek szkoły powszechnej. W płomieniach i od kul zginęło wówczas 40 żołnierzy, w większości z 6 kompanii 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej oraz 30 cywilów, wśród których był kierownik szkoły Jan Kościński. Zdołało się uratować jedynie dwóch jeńców polskich, woźny szkolny oraz rodzina szczucińska, ukrywająca się w piwnicy, którą wypuścił niemiecki żołnierz. Jak relacjonowali świadkowie tych krwawych wydarzeń, wzięci do niewoli żołnierze polscy próbowali wydostać się z płonącego budynku, jednak zostali natychmiast zastrzeleni. Niemcy strzelali również do przechodniów na ulicy. Ich ciała zostały pogrzebane obok spalonej szkoły przez 25 Żydów, których żołnierze Wehrmachtu skatowali i rozstrzelali. Ofiary spoczywają w zbiorowym grobie na cmentarzu parafialnym w Szczucinie, a w miejscu gdzie niegdyś była szkoła obecnie znajduje się Kwatera Pamięci Narodowej, na której widnieje napis: „BOHATEROM WOJSKA POLSKIEGO KTÓRZY ZGINĘLI ŻYWCEM SPALENI PRZEZ NAJEŹDŹCÓW HORDY HITLEROWSKIEJ W DNIU 12 WRZEŚNIA 1939 R”. Wzorem lat ubiegłych liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów i znicze przed pomnikiem. W imieniu Gminy Gręboszów złożyli je: Wiesław Wytrwał Przewodniczący Rady Gminy Gręboszów oraz Zdzisław Kogut Zastępca Wójta. Obchody zwieńczył koncert pieśni patriotycznych „Pamięci tych co 85 lat temu oddali życie za Wolną Polskę” w wykonaniu Orkiestry Dętej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczucinie. Zdjęcia z wydarzenia       Opracowanie: Powiat Dąbrowski, fot. Urząd Miasta i Gminy Szczucin Wprowadzenie: Józef Woźniak 10.09.2024 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe