Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Tuesday
21 maja
temperatura: 25°C
wiatr: 17,5 km/h
opady: 0,0 mm

UROCZYSTA AKADEMIA Z OKAZJI 105. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W piątek, 10 listopada br., w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, w Szkole Podstawowej w Gręboszowie, odbyła się uroczysta akademia z okazji 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Okolicznościowy montaż słowno-muzyczny zatytułowany „Gdy wolności nadszedł czas” przedstawili uczniowie szkoły pod kierunkiem nauczycieli.

Młodzież szkolna zaprezentowała w przekrojowy sposób burzliwą historię Rzeczypospolitej, począwszy od XVIII wieku, gdzie w wyniku trzech rozbiorów Ojczyzna utraciła swoją suwerenność, przez trudny okres 123 lat niewoli, podczas których dochodziło do zrywów niepodległościowych m. in.: w 1794 roku (powstanie kościuszkowskie), w 1830 roku (powstanie listopadowe) i 1863 roku (powstanie styczniowe) a skończywszy na roku 1918, który przyniósł upragnioną wolność i niepodległość.

W czasie uroczystej akademii młodzież wiele miejsca poświęciła swojemu patronowi szkoły majorowi Henrykowi Sucharskiemu w 125. rocznicę jego urodzin, która przypada 12 listopada br. Wspominano o jego waleczności, bohaterstwie, męstwie i roli jaką odegrał w walce o wolną i suwerenną Polskę podczas I i II wojny światowej.

Wszyscy zebrani w tym dniu na uroczystej akademii, oklaskami podziękowali młodym artystom za piękny występ, który był jednocześnie wyjątkową lekcją historii. Słowa podziękowania do uczniów i nauczycieli w imieniu własnym i zaproszonych gości skierował Jerzy Misterka – dyrektor szkoły.

W uroczystej akademii wzięli udział m. in: Krzysztof Gil – wójt gminy Gręboszów, ks. Wiesław Babiarz – proboszcz parafii Gręboszów, ks. Wojciech Maślanka – proboszcz parafii Borusowa, Helena i Ryszard Bugajscy – rodzina majora Henryka Sucharskiego, Wiesław Lizak – dyr. GCKiCz w Gręboszowie oraz nauczyciele, uczniowie i rodzice.

Spotkanie zakończono wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Tym samym szkoła włączyła się do akcji „Szkoła do hymnu”, zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

 

 

 

Opracowanie: Wiesław Lizak

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 14.11.2023 r.

W piątek, 10 listopada br., w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, w Szkole Podstawowej w Gręboszowie, odbyła się uroczysta akademia z okazji 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Okolicznościowy montaż słowno-muzyczny zatytułowany „Gdy wolności nadszedł czas” przedstawili uczniowie szkoły pod kierunkiem nauczycieli. Młodzież szkolna zaprezentowała w przekrojowy sposób burzliwą historię Rzeczypospolitej, począwszy od XVIII wieku, gdzie w wyniku trzech rozbiorów Ojczyzna utraciła swoją suwerenność, przez trudny okres 123 lat niewoli, podczas których dochodziło do zrywów niepodległościowych m. in.: w 1794 roku (powstanie kościuszkowskie), w 1830 roku (powstanie listopadowe) i 1863 roku (powstanie styczniowe) a skończywszy na roku 1918, który przyniósł upragnioną wolność i niepodległość. W czasie uroczystej akademii młodzież wiele miejsca poświęciła swojemu patronowi szkoły majorowi Henrykowi Sucharskiemu w 125. rocznicę jego urodzin, która przypada 12 listopada br. Wspominano o jego waleczności, bohaterstwie, męstwie i roli jaką odegrał w walce o wolną i suwerenną Polskę podczas I i II wojny światowej. Wszyscy zebrani w tym dniu na uroczystej akademii, oklaskami podziękowali młodym artystom za piękny występ, który był jednocześnie wyjątkową lekcją historii. Słowa podziękowania do uczniów i nauczycieli w imieniu własnym i zaproszonych gości skierował Jerzy Misterka – dyrektor szkoły. W uroczystej akademii wzięli udział m. in: Krzysztof Gil – wójt gminy Gręboszów, ks. Wiesław Babiarz – proboszcz parafii Gręboszów, ks. Wojciech Maślanka – proboszcz parafii Borusowa, Helena i Ryszard Bugajscy – rodzina majora Henryka Sucharskiego, Wiesław Lizak – dyr. GCKiCz w Gręboszowie oraz nauczyciele, uczniowie i rodzice. Spotkanie zakończono wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Tym samym szkoła włączyła się do akcji „Szkoła do hymnu”, zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zdjęcia z wydarzenia       Opracowanie: Wiesław Lizak Wprowadzenie: Marcin Janowiec 14.11.2023 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe