Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Sunday
28 maja
temperatura: 9°C
wiatr: 10,0 km/h
opady: 0,0 mm

Uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Dnia 10 listopada br. w Szkole Podstawowej w Gręboszowie odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości i Święta Patrona Szkoły majora Henryka Sucharskiego. Okolicznościowy montaż słowno-muzyczny zatytułowany „Niezwyciężona biało czerwona” przedstawili uczniowie szkoły pod kierunkiem nauczycieli.

Młodzież szkolna zaprezentowała historię Rzeczypospolitej począwszy od XVIII wieku, gdzie w wyniku trzech rozbiorów Ojczyzna utraciła swoją suwerenność, przez trudny okres 123 lat niewoli, podczas których dochodziło do zrywów niepodległościowych m. in.: w 1830 roku (powstanie listopadowe) i 1863 roku (powstanie styczniowe) a skończywszy na roku 1918, który przyniósł upragnioną wolność i niepodległość. Uczniowie przedstawili przyczyny i skutki wydarzeń jakie miały miejsce w tych trudnych dla naszego narodu latach oraz nastroje jakie panowały wśród naszych przodków w tamtym okresie.

W czasie uroczystej akademii młodzież wspomniała również o tragicznych losach naszej Ojczyzny w czasie II wojny światowej i roli jaką odegrał w obronie niepodległości nasz rodak mjr Henryk Sucharski. Ta wyjątkowa lekcja historii była doskonałym wstępem do spotkania z Romualdem Karasiem, autorem książki „Klątwa i cud – Majora Sucharskiego droga na Westerplatte”, które odbyło się po zakończeniu części artystycznej.

Wszyscy zebrani w tym dniu na uroczystej akademii, oklaskami na stojąco, podziękowali młodym artystom za piękny występ, który był jednocześnie wyjątkową lekcją historii. Jerzy Misterka – dyrektor placówki, po wysłuchaniu montażu z zachwytem stwierdził: „Jestem z was dumny, z takiej młodzieży, z takiego grona nauczycielskiego. Dumny, że jestem dyrektorem w takiej szkole”.

W uroczystej akademii wzięli udział: Romuald Karaś – autor książki „Klątwa i cud”, Franciszek Dymon – Przewodniczący Rady Gminy Gręboszów, Bronisław Błach – Sekretarz Gminy, Aneta Bociek – Przewodnicząca Rady Rodziców oraz nauczyciele, uczniowie, rodzice i społeczność gminy Gręboszów.

Po akademii i krótkiej przerwie odbyło się spotkanie z Romualdem Karasiem, podczas którego zgromadzona publiczność mogła zadawać pytania dotyczące zarówno historii Polski w okresie II wojny światowej, jak i losów naszych rodaków: mjra Sucharskiego i Jakuba Bojki.

 

 

 

 

 

 

Opracowanie: Wiesław Lizak

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 14.11.2017 r.

Dnia 10 listopada br. w Szkole Podstawowej w Gręboszowie odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości i Święta Patrona Szkoły majora Henryka Sucharskiego. Okolicznościowy montaż słowno-muzyczny zatytułowany „Niezwyciężona biało czerwona” przedstawili uczniowie szkoły pod kierunkiem nauczycieli. Młodzież szkolna zaprezentowała historię Rzeczypospolitej począwszy od XVIII wieku, gdzie w wyniku trzech rozbiorów Ojczyzna utraciła swoją suwerenność, przez trudny okres 123 lat niewoli, podczas których dochodziło do zrywów niepodległościowych m. in.: w 1830 roku (powstanie listopadowe) i 1863 roku (powstanie styczniowe) a skończywszy na roku 1918, który przyniósł upragnioną wolność i niepodległość. Uczniowie przedstawili przyczyny i skutki wydarzeń jakie miały miejsce w tych trudnych dla naszego narodu latach oraz nastroje jakie panowały wśród naszych przodków w tamtym okresie. W czasie uroczystej akademii młodzież wspomniała również o tragicznych losach naszej Ojczyzny w czasie II wojny światowej i roli jaką odegrał w obronie niepodległości nasz rodak mjr Henryk Sucharski. Ta wyjątkowa lekcja historii była doskonałym wstępem do spotkania z Romualdem Karasiem, autorem książki „Klątwa i cud – Majora Sucharskiego droga na Westerplatte”, które odbyło się po zakończeniu części artystycznej. Wszyscy zebrani w tym dniu na uroczystej akademii, oklaskami na stojąco, podziękowali młodym artystom za piękny występ, który był jednocześnie wyjątkową lekcją historii. Jerzy Misterka – dyrektor placówki, po wysłuchaniu montażu z zachwytem stwierdził: „Jestem z was dumny, z takiej młodzieży, z takiego grona nauczycielskiego. Dumny, że jestem dyrektorem w takiej szkole”. W uroczystej akademii wzięli udział: Romuald Karaś – autor książki „Klątwa i cud”, Franciszek Dymon – Przewodniczący Rady Gminy Gręboszów, Bronisław Błach – Sekretarz Gminy, Aneta Bociek – Przewodnicząca Rady Rodziców oraz nauczyciele, uczniowie, rodzice i społeczność gminy Gręboszów. Po akademii i krótkiej przerwie odbyło się spotkanie z Romualdem Karasiem, podczas którego zgromadzona publiczność mogła zadawać pytania dotyczące zarówno historii Polski w okresie II wojny światowej, jak i losów naszych rodaków: mjra Sucharskiego i Jakuba Bojki. Zdjęcia z wydarzenia             Opracowanie: Wiesław Lizak Wprowadzenie: Marcin Janowiec 14.11.2017 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe