Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
wtorek
28 czerwca
temperatura: 28°C
wiatr: 8,5 km/h
opady: 0,0 mm

VI Święto Powiśla Dąbrowskiego za nami

Odbywające się już po raz szósty Święto Powiśla Dąbrowskiego w tym roku gościło w gminie Radgoszcz. W niedzielę, 24 sierpnia br. na terenie zalewu w Narożnikach mieszkańcy powiatu mogli uczestniczyć w dorocznych dożynkach powiatowych i targach gospodarczych gmin powiśla dąbrowskiego, które zawsze cieszą się dużą popularnością. Nie inaczej było w tym roku. Pomimo niesprzyjającej pogodowej aury (padający deszcz i niska temperatura), liczne grono mieszkańców naszego powiatu oraz zaproszonych gości postanowiło ten dzień spędzić na wspólnym świętowaniu. Obchody rozpoczęły się w kościele parafialnym p.w. Św. Kazimierza w Radgoszczy, uroczystą mszą św. w intencji rolników, którą sprawował ks. prof. dr hab. Marek Kluz – Prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, sekcja w Tarnowie. Wygłosił on również do wszystkich zgromadzonych w świątyni okolicznościową homilię. Mszę Świętą koncelebrowali: proboszcz Parafii w Radgoszczy ks. dr Marek Łabuz i ks. prof. dr hab. Bogdan Węgrzyn, profesor Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, sekcja w Tarnowie. Tradycyjnie w trakcie nabożeństwa dokonano uroczystego poświęcenia przyniesionych do świątyni wieńców żniwnych.

Trzeba przyznać, że w ramach Święta Powiśla Dąbrowskiego atrakcji na pewno nie zabrakło. Tradycyjnie w ramach powiatowych dożynek odbyły się konkursy: wieńca żniwnego (w dwóch kategoriach: tradycyjny i współczesny) oraz jego ośpiewania, zaś w ramach targów gospodarczych oceniano stoiska wystawiennicze przedsiębiorstw działających na terenie powiatu. Ponadto na głównej scenie można było również zobaczyć prezentację dorobku artystycznego poszczególnych gmin naszego powiatu oraz podziwiać stoiska wystawiennicze przygotowane przez poszczególne samorządy.

Stoisko gminy Gręboszów przygotowane było przez pracowników Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie. Można było na nim zobaczyć: piękne haftowane obrusy autorstwa Agnieszki Motyka, serwety wykonane szydełkiem przez Grażynę Wytrwał, obrazy olejne Roberta Kuty, foldery i pocztówki prezentujące gminę Gręboszów, aktualne i archiwalne numery Gazety Gręboszowskiej oraz tegoroczne plony ziemi.

Warto zaznaczyć, że w konkursie na ośpiewanie wieńca żniwnego bardzo dobrze zaprezentowała się młodzież naszej gminy, która wystąpiła w składzie: Sylwia Cabaj, Paulina Dąbroś, Ewelina Dziubla, Adrianna Dąbroś, Angelika Kaczówka, Renata Kozieja, Maria Łata, Łucja Przeworska, Joanna Olearczyk, Klaudia Wielgus, Wiktoria Świętek, Adrian Kaczówka, Adrian Morawiec, Damian Wdowiak i Tomasz Lizak. Zespołowi akompaniował na akordeonie Marek Ciepiela. Za swój występ grupa wieńcowa „Gręboszowianie” otrzymała od komisji oceniającej wyróżnienie. W konkursie wieńca żniwnego naszą gminę reprezentowały dwa wieńce: tradycyjny (z gminy Gręboszów) oraz współczesny (sołectwo Zapasternicze).

W części dotyczącej prezentacji dorobku artystycznego wystąpiła grupa taneczna „Cheerleaderki” z Zespołu Szkół w Gręboszowie pod kierunkiem Pani Emilii Misterka. Występ dziewcząt bardzo spodobał się publiczności, która nagrodziła je gromkimi brawami za ciekawy i niezwykle urozmaicony układ taneczny, w którym trzeba przyznać nie zabrakło wielu trudnych i wymagających dużej sprawności figur akrobatycznych. Zespół wystąpił w składzie: Karolina Bigos, Adrianna Dąbroś, Kamila Januś, Angelika Kaczówka, Ola Misiaszek, Ola Olearczyk, Ewelina Rumas, Katarzyna Sarat.

Równolegle do wydarzeń jakie odbywały się na głównej scenie, przy brzegu akwenu rozstawione było mobilne stanowisko Telewizji Polskiej, skąd transmitowane były na żywo w TVP Regionalna w ramach wakacyjnego programu „Witamy w …”, rozmowy z włodarzami poszczególnych samorządów powiśla dąbrowskiego. Wójt gminy Gręboszów Krystyna Świętek zaprezentowała wyjątkowe zalety naszej gminy, wspominając m. in. o wywodzących się stąd sławnych postaciach, zabytkach historycznych, wyjątkowych walorach przyrodniczych. Wśród tematów jakie zostały poruszone była również działalność gospodarcza. Tym samym profil swojego przedsiębiorstwa przedstawił właściciel największej na terenie naszej gminy firmy „Sękpol” – Janusz Kowal. Na zakończenie prezentacji gminy, mogliśmy zobaczyć i usłyszeć naszą młodzież, która ubrana w piękne stroje krakowskie zaśpiewała jedną z tradycyjnych pieśni dożynkowych „Dzisiaj są dożynki”.

Warto również wspomnieć, że Mieczysław Gil i Eugeniusz Wójtowicz, rolnicy z gminy Gręboszów otrzymali okolicznościowe medale „ Zasłużony dla Rolnictwa” od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Organizatorem tegorocznego Święta Powiśla Dąbrowskiego było Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego, zaś gospodarzami: Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski oraz Wójt Gminy Radgoszcz Marek Lupa.

 

Opracowanie: Wiesław Lizak

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 29.08.2014 r.

Odbywające się już po raz szósty Święto Powiśla Dąbrowskiego w tym roku gościło w gminie Radgoszcz. W niedzielę, 24 sierpnia br. na terenie zalewu w Narożnikach mieszkańcy powiatu mogli uczestniczyć w dorocznych dożynkach powiatowych i targach gospodarczych gmin powiśla dąbrowskiego, które zawsze cieszą się dużą popularnością. Nie inaczej było w tym roku. Pomimo niesprzyjającej pogodowej aury (padający deszcz i niska temperatura), liczne grono mieszkańców naszego powiatu oraz zaproszonych gości postanowiło ten dzień spędzić na wspólnym świętowaniu. Obchody rozpoczęły się w kościele parafialnym p.w. Św. Kazimierza w Radgoszczy, uroczystą mszą św. w intencji rolników, którą sprawował ks. prof. dr hab. Marek Kluz – Prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, sekcja w Tarnowie. Wygłosił on również do wszystkich zgromadzonych w świątyni okolicznościową homilię. Mszę Świętą koncelebrowali: proboszcz Parafii w Radgoszczy ks. dr Marek Łabuz i ks. prof. dr hab. Bogdan Węgrzyn, profesor Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, sekcja w Tarnowie. Tradycyjnie w trakcie nabożeństwa dokonano uroczystego poświęcenia przyniesionych do świątyni wieńców żniwnych. Trzeba przyznać, że w ramach Święta Powiśla Dąbrowskiego atrakcji na pewno nie zabrakło. Tradycyjnie w ramach powiatowych dożynek odbyły się konkursy: wieńca żniwnego (w dwóch kategoriach: tradycyjny i współczesny) oraz jego ośpiewania, zaś w ramach targów gospodarczych oceniano stoiska wystawiennicze przedsiębiorstw działających na terenie powiatu. Ponadto na głównej scenie można było również zobaczyć prezentację dorobku artystycznego poszczególnych gmin naszego powiatu oraz podziwiać stoiska wystawiennicze przygotowane przez poszczególne samorządy. Stoisko gminy Gręboszów przygotowane było przez pracowników Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Gręboszowie. Można było na nim zobaczyć: piękne haftowane obrusy autorstwa Agnieszki Motyka, serwety wykonane szydełkiem przez Grażynę Wytrwał, obrazy olejne Roberta Kuty, foldery i pocztówki prezentujące gminę Gręboszów, aktualne i archiwalne numery Gazety Gręboszowskiej oraz tegoroczne plony ziemi. Warto zaznaczyć, że w konkursie na ośpiewanie wieńca żniwnego bardzo dobrze zaprezentowała się młodzież naszej gminy, która wystąpiła w składzie: Sylwia Cabaj, Paulina Dąbroś, Ewelina Dziubla, Adrianna Dąbroś, Angelika Kaczówka, Renata Kozieja, Maria Łata, Łucja Przeworska, Joanna Olearczyk, Klaudia Wielgus, Wiktoria Świętek, Adrian Kaczówka, Adrian Morawiec, Damian Wdowiak i Tomasz Lizak. Zespołowi akompaniował na akordeonie Marek Ciepiela. Za swój występ grupa wieńcowa „Gręboszowianie” otrzymała od komisji oceniającej wyróżnienie. W konkursie wieńca żniwnego naszą gminę reprezentowały dwa wieńce: tradycyjny (z gminy Gręboszów) oraz współczesny (sołectwo Zapasternicze). W części dotyczącej prezentacji dorobku artystycznego wystąpiła grupa taneczna „Cheerleaderki” z Zespołu Szkół w Gręboszowie pod kierunkiem Pani Emilii Misterka. Występ dziewcząt bardzo spodobał się publiczności, która nagrodziła je gromkimi brawami za ciekawy i niezwykle urozmaicony układ taneczny, w którym trzeba przyznać nie zabrakło wielu trudnych i wymagających dużej sprawności figur akrobatycznych. Zespół wystąpił w składzie: Karolina Bigos, Adrianna Dąbroś, Kamila Januś, Angelika Kaczówka, Ola Misiaszek, Ola Olearczyk, Ewelina Rumas, Katarzyna Sarat. Równolegle do wydarzeń jakie odbywały się na głównej scenie, przy brzegu akwenu rozstawione było mobilne stanowisko Telewizji Polskiej, skąd transmitowane były na żywo w TVP Regionalna w ramach wakacyjnego programu „Witamy w …”, rozmowy z włodarzami poszczególnych samorządów powiśla dąbrowskiego. Wójt gminy Gręboszów Krystyna Świętek zaprezentowała wyjątkowe zalety naszej gminy, wspominając m. in. o wywodzących się stąd sławnych postaciach, zabytkach historycznych, wyjątkowych walorach przyrodniczych. Wśród tematów jakie zostały poruszone była również działalność gospodarcza. Tym samym profil swojego przedsiębiorstwa przedstawił właściciel największej na terenie naszej gminy firmy „Sękpol” – Janusz Kowal. Na zakończenie prezentacji gminy, mogliśmy zobaczyć i usłyszeć naszą młodzież, która ubrana w piękne stroje krakowskie zaśpiewała jedną z tradycyjnych pieśni dożynkowych „Dzisiaj są dożynki”. Warto również wspomnieć, że Mieczysław Gil i Eugeniusz Wójtowicz, rolnicy z gminy Gręboszów otrzymali okolicznościowe medale „ Zasłużony dla Rolnictwa” od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Organizatorem tegorocznego Święta Powiśla Dąbrowskiego było Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego, zaś gospodarzami: Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski oraz Wójt Gminy Radgoszcz Marek Lupa.   Zdjęcia z wydarzenia Opracowanie: Wiesław Lizak Wprowadzenie: Marcin Janowiec 29.08.2014 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe