Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
środa
25 maja
temperatura: 15°C
wiatr: 4,2 km/h
opady: 0,0 mm

Wyjątkowe książki przekazane w darze

Gminna Biblioteka Publiczna działająca w strukturach Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa oraz Zespół Szkół w Gręboszowie powiększyły swoje zasoby biblioteczne o wyjątkowe pozycje książkowe, związane z postaciami Jakuba Bojki i mjr Henryka Sucharskiego. Jest to zasługa Józefa Karczmarczyka – pochodzącego z Samocic (gmina Bolesław), a na co dzień mieszkającego w Kędzierzynie Koźlu, który 18 sierpnia br. w siedzibie GCKiCz na ręce dyrektora placówki, bezpłatnie przekazał 19 książek, 2 archiwalne czasopisma oraz 2 okolicznościowe medale. Kolekcja książek autorstwa Jakuba Bojki i tych, które odnoszą się do jego działalności oraz zestaw publikacji odnoszących się do postaci mjr Henryka Sucharskiego były gromadzone przez kilka lat przez Pana Józefa. Dzięki jego zaangażowaniu, mieszkańcy naszej gminy oraz osoby zainteresowane sylwetkami tych wybitnych postaci będą miały możliwość zapoznać się z większością publikacji jakie zostały w tej materii wydane. Są to niezwykle cenne pozycje książkowe, zważywszy na fakt, że w dużej mierze są to wydania oryginalne. Stanowią przede wszystkim rozszerzenie zasobów bibliotecznych wskazanych placówek, które do tej pory w swoich zbiorach nie posiadały większości tych publikacji. Książki dot. Jakuba Bojki będą dostępne w Gminnej Bibliotece Publicznej, zaś odnoszące się do mjr Henryka Sucharskiego w Zespole Szkół w Gręboszowie.

Poniżej pełna lista przekazanych zasobów:

 1. 1. Okruszyny z Gremboszowa - wyd. 1911r. - oryginał,
 2. 2. Dwie dusze – wyd. 1911r. - oryginał,
 3. 3. Dwie dusze – wyd. 1949r. - oryginał,
 4. 4. Ze wspomnień - z 1959r. – oryginał,
 5. 5. Okruszyny z Gremboszowa - wyd. 1911r. – kopia,
 6. 6. Pod trzeciego króla – z 1908r. - kopia,
 7. 7. Pisma i mowy – z 1904r. – kopia,
 8. 8. Spiż: wrażenia z wycieczki do sąsiadów na Spiżu z 1914r. - kopia.
 9. 9. Jakub Bojko – gorące słowa – z 2002r. – oryginał,
 10. 10. Jakub Bojko 1857 – 1943 – autor B. Kasperek - z 1998r. – kopia (być może oryginał),
 11. 11. O Wincentym Witosie – z 1984r. – oryginał,
 12. 12. Honor Mjr Henryk Sucharski – z 1989r. – oryginał,  
 13. 13. Piast, nr. 37 – z 1932r. – oryginał,
 14. 14. Henryk Sucharski, List z Westerplatte do siostry z 1.09.1939 r., notatki z obrony Westerplatte, autor: Lidia Pszczółkowska, wyd. 1989 r.
 15. 15. Major Henryk Sucharski, aut. Andrzej Drzycimski, wyd. 1990r.
 16. 16. Honor Mjr Henryk Sucharski, aut. o. Władysław Kluz, wyd.1989r.
 17. 17. Westerplatte, aut. Zbigniew Flisowski, wyd. 1974r.
 18. 18. Obrońcy Westerplatte, aut. Zofia Maisner, wyd. 1957r.
 19. 19. Lwy z Westerplatte, aut. Stanisława Górnikiewicz, wyd. 1983r.

 

Czasopisma z 1932r., które są uzupełnieniem relacji z pobytu Wincentego Witosa, na wiecu w Gręboszowie, zawartych w książce, pt.; O Wincentym Witosie.

Medale:

Major Henryk Sucharski, wyd. 1984r.

Major Henryk Sucharski, wyd. 1995r.

 

Pragnę serdecznie podziękować Panu Józefowi Karczmarczykowi za przekazanie w/w publikacji książkowych, czasopism oraz okolicznościowych medali naszym placówkom. Jesteśmy wdzięczni, że dzięki Pana staraniom nasze zbiory biblioteczne zostały rozszerzone o tak istotne pozycje książkowe i tym samym każdy zainteresowany będzie mógł uzupełnić swoją wiedzę o wyjątkowych dla nas postaciach Jakuba Bojki i mjr Henryka Sucharskiego.

Wiesław Lizak

 

 

 

Opracowanie: Wiesław Lizak

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 29.08.2014 r.

Gminna Biblioteka Publiczna działająca w strukturach Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa oraz Zespół Szkół w Gręboszowie powiększyły swoje zasoby biblioteczne o wyjątkowe pozycje książkowe, związane z postaciami Jakuba Bojki i mjr Henryka Sucharskiego. Jest to zasługa Józefa Karczmarczyka – pochodzącego z Samocic (gmina Bolesław), a na co dzień mieszkającego w Kędzierzynie Koźlu, który 18 sierpnia br. w siedzibie GCKiCz na ręce dyrektora placówki, bezpłatnie przekazał 19 książek, 2 archiwalne czasopisma oraz 2 okolicznościowe medale. Kolekcja książek autorstwa Jakuba Bojki i tych, które odnoszą się do jego działalności oraz zestaw publikacji odnoszących się do postaci mjr Henryka Sucharskiego były gromadzone przez kilka lat przez Pana Józefa. Dzięki jego zaangażowaniu, mieszkańcy naszej gminy oraz osoby zainteresowane sylwetkami tych wybitnych postaci będą miały możliwość zapoznać się z większością publikacji jakie zostały w tej materii wydane. Są to niezwykle cenne pozycje książkowe, zważywszy na fakt, że w dużej mierze są to wydania oryginalne. Stanowią przede wszystkim rozszerzenie zasobów bibliotecznych wskazanych placówek, które do tej pory w swoich zbiorach nie posiadały większości tych publikacji. Książki dot. Jakuba Bojki będą dostępne w Gminnej Bibliotece Publicznej, zaś odnoszące się do mjr Henryka Sucharskiego w Zespole Szkół w Gręboszowie. Poniżej pełna lista przekazanych zasobów: 1. Okruszyny z Gremboszowa - wyd. 1911r. - oryginał, 2. Dwie dusze – wyd. 1911r. - oryginał, 3. Dwie dusze – wyd. 1949r. - oryginał, 4. Ze wspomnień - z 1959r. – oryginał, 5. Okruszyny z Gremboszowa - wyd. 1911r. – kopia, 6. Pod trzeciego króla – z 1908r. - kopia, 7. Pisma i mowy – z 1904r. – kopia, 8. Spiż: wrażenia z wycieczki do sąsiadów na Spiżu z 1914r. - kopia. 9. Jakub Bojko – gorące słowa – z 2002r. – oryginał, 10. Jakub Bojko 1857 – 1943 – autor B. Kasperek - z 1998r. – kopia (być może oryginał), 11. O Wincentym Witosie – z 1984r. – oryginał, 12. Honor Mjr Henryk Sucharski – z 1989r. – oryginał,   13. Piast, nr. 37 – z 1932r. – oryginał, 14. Henryk Sucharski, List z Westerplatte do siostry z 1.09.1939 r., notatki z obrony Westerplatte, autor: Lidia Pszczółkowska, wyd. 1989 r. 15. Major Henryk Sucharski, aut. Andrzej Drzycimski, wyd. 1990r. 16. Honor Mjr Henryk Sucharski, aut. o. Władysław Kluz, wyd.1989r. 17. Westerplatte, aut. Zbigniew Flisowski, wyd. 1974r. 18. Obrońcy Westerplatte, aut. Zofia Maisner, wyd. 1957r. 19. Lwy z Westerplatte, aut. Stanisława Górnikiewicz, wyd. 1983r.   Czasopisma z 1932r., które są uzupełnieniem relacji z pobytu Wincentego Witosa, na wiecu w Gręboszowie, zawartych w książce, pt.; O Wincentym Witosie. Medale: Major Henryk Sucharski, wyd. 1984r. Major Henryk Sucharski, wyd. 1995r.   Pragnę serdecznie podziękować Panu Józefowi Karczmarczykowi za przekazanie w/w publikacji książkowych, czasopism oraz okolicznościowych medali naszym placówkom. Jesteśmy wdzięczni, że dzięki Pana staraniom nasze zbiory biblioteczne zostały rozszerzone o tak istotne pozycje książkowe i tym samym każdy zainteresowany będzie mógł uzupełnić swoją wiedzę o wyjątkowych dla nas postaciach Jakuba Bojki i mjr Henryka Sucharskiego. Wiesław Lizak       Zdjęcia z wydarzenia Opracowanie: Wiesław Lizak Wprowadzenie: Marcin Janowiec 29.08.2014 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe