Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Sunday
28 maja
temperatura: 9°C
wiatr: 9,1 km/h
opady: 0,0 mm

X Święto Powiśla Dąbrowskiego w gminie Gręboszów

Dożynki to szczególny czas dla rolników i nie tylko. To chwila podziękowania za owocne plony i prośba, by następny rok był równie urodzajny. Jest to również czas zabawy, którą w tym roku zapewnił zespół „Góralsi”. Dla mieszkańców naszej gminy tegoroczne dożynki były tym bardzie wyjątkowe ponieważ gmina Gręboszów była gospodarzem tegorocznego świętowania. 26 sierpnia br. na kompleksie sportowym w Ujściu Jezuickim odbyło się X Święto Powiśla Dąbrowskiego. Wydarzenie to łączy Dożynki Powiatowe oraz Targi Gospodarcze.

Dożynki rozpoczęła uroczysta Msza święta polowa koncelebrowana przez proboszcza parafii Gręboszów ks. Wiesława Babiarz, który poświęcił przyniesione wieńce. Niestety złe warunki atmosferyczne nie pozwoliły na przemarsz barwnego korowodu dożynkowego przy akompaniamencie orkiestry dętej. Dalsza część świętowania odbyła się na przygotowanej scenie. Po powitaniu gości, wygłoszeniu okolicznościowych przemówień przez gospodarzy dożynek: wójta gminy Gręboszów Krystynę Świętek oraz Starostę Powiatu Dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego i odczytaniu nadesłanych pozdrowień odbył się obrzęd dożynkowy przygotowany przez uczniów i absolwentów Szkoły Podstawowej w Gręboszowie, pod kierownictwem pani Emilii Misterka. Starostowie dożynek – Ewelina Dudek oraz Artur Wcisło przekazali gospodarzom chleb. Każda gmina powiatu zaprezentowała ośpiewanie wieńca, oraz przedstawiła dorobek artystyczny.

Na płycie stadionu sportowego instytucje, gminy oraz lokalni przedsiębiorcy prezentowali swoje oferty. Stoisko Gminy Gręboszów przygotowane zostało przez pracowników Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa oraz Klub Senior +. Zaprezentowane zostało rękodzieło wykonane przez podopiecznych klubu oraz  przez mieszkańców naszej gminy: Agnieszkę Motyka, Grażynę Wytrwał, Tomasza Piątek. Dużą popularnością cieszył się poczęstunek przygotowany przez panie: Halinę Koziara, Elżbietę Piątek, przez podopiecznych klubu Senior + – Stanisławę Hajdas, Teresę Tarka oraz Zofię Ciukaj i pracowników GCKiCz. Ponadto każdy mógł zabrać pocztówki, foldery, Gazetę Gręboszowską oraz materiały promocyjne.

Gośćmi tegorocznego świętowania byli m. in: posłowie na Sejm RP Urszula Augustyn, Władysław Kosiniak-Kamysz, Wiesław Krajewski, honorowi obywatele gminy Gręboszów: Zenon Kosiniak – Kamysz – trzykrotny Ambasador RP, dwukrotny podsekretarz stanu i Andrzej Kosiniak – Kamysz, trzykrotny Minister Zdrowia, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Barbara Pobiegło, burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, burmistrz Żabna Stanisław Kusior.  Nie zabrakło zagranicznych partnerów współpracujących z powiatem dąbrowskim, w tym przedstawicieli miasta Bałta na Ukrainie, gminy Obzor w Bułgarii i XVII dzielnicy Budapesztu.

Podczas Święta Powiśla Dąbrowskiego przeprowadzono konkursy na najpiękniejsze wieńce tradycyjne i nowoczesne, na najlepsze ośpiewanie wieńca dożynkowego oraz na najciekawsze stoisko wystawowe. W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wieniec wykonany przez  Zofię Seruś i Monikę Kilian zajął drugie miejsce w kategorii wieńca tradycyjnego, a  grupa wieńcowa z Gręboszowa  otrzymała pierwsze miejsce  za ośpiewanie wieńca.

Klasyfikacja wieńców w kategorii wieńca tradycyjnego: I miejsce (ex aequo)

Gmina Bolesław

Sołectwo Olesno

Sołectwo Lubasz

Koło Gospodyń Wiejskich Radgoszcz

II miejsce (ex aequo)

Sołectwo Borki

Sołectwo Strojców

GCKiCz w Gręboszowie

Gmina Mędrzechów

III miejsce

Sołectwo Laskówka Chorąska

 

Klasyfikacja wieńców w kategorii wieńca współczesnego:

I miejsce (ex aequo)

Sołectwo Brzezówka

Sołectwo Suchy Grunt

II miejsce

Sołectwo Nieczajna Górna

III miejsce

Sołectwo Laskówka Chorąska

 

W kategorii stoisk wystawowych zwyciężyło stoisko Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Mędrzechowskiej oraz firma Gaz System. Drugie miejsce uzyskało Koło Gospodyń Wiejskich z Mędrzechowa oraz Zakład Produkcyjno- Handlowo-Usługowy Stanisław Chrabąszcz. Na trzecim miejscu podium wspólnie znalazły się: firma RadBet z Radgoszczy i Środowiskowy Dom Samopomocy z Dąbrowicy.

Na scenie prezentowano też dorobek kulturalny poszczególnych gmin powiatu dąbrowskiego, wystąpili między innymi: Orkiestra Dęta z Woli Mędrzechowskiej, zespół wokalny „Impresjon” z Gręboszowa, szczuciński Chór Clave de Sol, uczniowie Szkoły Tańca Latin Dens z Radgoszczy oraz wokalistki Kinga Kopyto, Wiktoria Woziwoda, Karina Kaczówka i Martyna Kaczówka.

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie: Wiesław Lizak

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 04.09.2018 r.

Dożynki to szczególny czas dla rolników i nie tylko. To chwila podziękowania za owocne plony i prośba, by następny rok był równie urodzajny. Jest to również czas zabawy, którą w tym roku zapewnił zespół „Góralsi”. Dla mieszkańców naszej gminy tegoroczne dożynki były tym bardzie wyjątkowe ponieważ gmina Gręboszów była gospodarzem tegorocznego świętowania. 26 sierpnia br. na kompleksie sportowym w Ujściu Jezuickim odbyło się X Święto Powiśla Dąbrowskiego. Wydarzenie to łączy Dożynki Powiatowe oraz Targi Gospodarcze. Dożynki rozpoczęła uroczysta Msza święta polowa koncelebrowana przez proboszcza parafii Gręboszów ks. Wiesława Babiarz, który poświęcił przyniesione wieńce. Niestety złe warunki atmosferyczne nie pozwoliły na przemarsz barwnego korowodu dożynkowego przy akompaniamencie orkiestry dętej. Dalsza część świętowania odbyła się na przygotowanej scenie. Po powitaniu gości, wygłoszeniu okolicznościowych przemówień przez gospodarzy dożynek: wójta gminy Gręboszów Krystynę Świętek oraz Starostę Powiatu Dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego i odczytaniu nadesłanych pozdrowień odbył się obrzęd dożynkowy przygotowany przez uczniów i absolwentów Szkoły Podstawowej w Gręboszowie, pod kierownictwem pani Emilii Misterka. Starostowie dożynek – Ewelina Dudek oraz Artur Wcisło przekazali gospodarzom chleb. Każda gmina powiatu zaprezentowała ośpiewanie wieńca, oraz przedstawiła dorobek artystyczny. Na płycie stadionu sportowego instytucje, gminy oraz lokalni przedsiębiorcy prezentowali swoje oferty. Stoisko Gminy Gręboszów przygotowane zostało przez pracowników Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa oraz Klub Senior +. Zaprezentowane zostało rękodzieło wykonane przez podopiecznych klubu oraz  przez mieszkańców naszej gminy: Agnieszkę Motyka, Grażynę Wytrwał, Tomasza Piątek. Dużą popularnością cieszył się poczęstunek przygotowany przez panie: Halinę Koziara, Elżbietę Piątek, przez podopiecznych klubu Senior + – Stanisławę Hajdas, Teresę Tarka oraz Zofię Ciukaj i pracowników GCKiCz. Ponadto każdy mógł zabrać pocztówki, foldery, Gazetę Gręboszowską oraz materiały promocyjne. Gośćmi tegorocznego świętowania byli m. in: posłowie na Sejm RP Urszula Augustyn, Władysław Kosiniak-Kamysz, Wiesław Krajewski, honorowi obywatele gminy Gręboszów: Zenon Kosiniak – Kamysz – trzykrotny Ambasador RP, dwukrotny podsekretarz stanu i Andrzej Kosiniak – Kamysz, trzykrotny Minister Zdrowia, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Barbara Pobiegło, burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, burmistrz Żabna Stanisław Kusior.  Nie zabrakło zagranicznych partnerów współpracujących z powiatem dąbrowskim, w tym przedstawicieli miasta Bałta na Ukrainie, gminy Obzor w Bułgarii i XVII dzielnicy Budapesztu. Podczas Święta Powiśla Dąbrowskiego przeprowadzono konkursy na najpiękniejsze wieńce tradycyjne i nowoczesne, na najlepsze ośpiewanie wieńca dożynkowego oraz na najciekawsze stoisko wystawowe. W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wieniec wykonany przez  Zofię Seruś i Monikę Kilian zajął drugie miejsce w kategorii wieńca tradycyjnego, a  grupa wieńcowa z Gręboszowa  otrzymała pierwsze miejsce  za ośpiewanie wieńca. Klasyfikacja wieńców w kategorii wieńca tradycyjnego: I miejsce (ex aequo) Gmina Bolesław Sołectwo Olesno Sołectwo Lubasz Koło Gospodyń Wiejskich Radgoszcz II miejsce (ex aequo) Sołectwo Borki Sołectwo Strojców GCKiCz w Gręboszowie Gmina Mędrzechów III miejsce Sołectwo Laskówka Chorąska   Klasyfikacja wieńców w kategorii wieńca współczesnego: I miejsce (ex aequo) Sołectwo Brzezówka Sołectwo Suchy Grunt II miejsce Sołectwo Nieczajna Górna III miejsce Sołectwo Laskówka Chorąska   W kategorii stoisk wystawowych zwyciężyło stoisko Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Mędrzechowskiej oraz firma Gaz System. Drugie miejsce uzyskało Koło Gospodyń Wiejskich z Mędrzechowa oraz Zakład Produkcyjno- Handlowo-Usługowy Stanisław Chrabąszcz. Na trzecim miejscu podium wspólnie znalazły się: firma RadBet z Radgoszczy i Środowiskowy Dom Samopomocy z Dąbrowicy. Na scenie prezentowano też dorobek kulturalny poszczególnych gmin powiatu dąbrowskiego, wystąpili między innymi: Orkiestra Dęta z Woli Mędrzechowskiej, zespół wokalny „Impresjon” z Gręboszowa, szczuciński Chór Clave de Sol, uczniowie Szkoły Tańca Latin Dens z Radgoszczy oraz wokalistki Kinga Kopyto, Wiktoria Woziwoda, Karina Kaczówka i Martyna Kaczówka.     Zdjęcia z wydarzenia             Opracowanie: Wiesław Lizak Wprowadzenie: Marcin Janowiec 04.09.2018 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe