Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
Saturday
15 czerwca
temperatura: 22°C
wiatr: 14,6 km/h
opady: 0,0 mm

Z kart historii powiatu... 6 stycznia przypada 110. rocznica urodzin Stefanii Łąckiej

W tym roku przypada 110. rocznica urodzin Stefanii Łąckiej nazywanej „Ziemskim Aniołem Stróżem” lub „Sercem w pasiaku”. Jej postać zapisała się w kartach historii naszego regionu wspaniałą chrześcijańską i patriotyczną postawą, a także szlachetnymi czynami.

Urodziła się 6 stycznia 1914 roku w Woli Żelichowskiej w gminie Gręboszów. W 1933 roku zdała maturę i uzyskała dyplom nauczyciela szkół powszechnych. W tym samym roku rozpoczęła pracę w Drukarni Diecezjalnej. Po wybuchu II wojny światowej była zaangażowana w działalność konspiracyjną. W kwietniu 1941 roku została aresztowana wraz z całą redakcją przez gestapo tarnowskie. Początkowo przetrzymywano ją na ul. Urszulańskiej, a następnie skatowaną przewieziono do tarnowskiego więzienia. Podczas przesłuchiwań była torturowana, mimo tego nie złamała się i nie wydała nikogo. Wywieziono ją do obozu w Oświęcimiu 27 kwietnia 1942 roku razem z grupą innych więźniarek. Otrzymała tam numer obozowy 6886.

Mimo ogromnego strachu przed bezwzględnym okupantem pomagała współwięźniarkom, wspierała je i troszczyła się o nie. Pełniąc funkcję sekretarki blokowej skreślała z listy więźniarki, które miały otrzymać śmiertelny zastrzyk, narażając własne życie. Krzewiła również wśród nich wartości patriotyczne i religijne. Dzięki niej, wiele z nich przetrwało obozową gehennę. Emanowała niezwykłym ciepłem serca i szlachetnością. Dla każdego była w stanie się poświęcić, bez względu na konsekwencje.

23 stycznia 1945 roku udało się jej uciec z obozu wraz ze swoimi najbliższymi koleżankami, a po trudnej wędrówce wrócić do rodzinnego domu. Wycieńczona przez warunki obozowe i choroby zmarła w opinii świętości 7 listopada 1946 roku. Jej grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Gręboszowie, obok kwatery cmentarza wojennego nr 250.

W 2018 roku miała miejsce premiera filmu pt. „Serce w pasiaku – Stefania Łącka”, będącego dokumentem fabularyzowanym. Koncepcja scenariusza oparta została na wywiadach z rozmówcami – historykami, członkami rodziny i teologami Kościoła badającymi kult życia i potencjalnych aspektów świętości bohaterki. Wielki udział w powstaniu filmu miał ks. prałat dr Ryszard Banach – jeden z głównych narratorów prowadzących widzów po meandrach historii i biografii bohaterki. Samorządy Powiatu Dąbrowskiego, Gminy Gręboszów i Dąbrowa Tarnowska dofinansowały ww. produkcję filmową dotyczącą tej wybitnej mieszkanki Powiśla Dąbrowskiego.

W 2021 roku w rozpoczął się proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny Stefanii Łąckiej Służebnicy Bożej, wiernej świeckiej.

 

 

 

 

Opracowanie: Powiat Dąbrowski

Wprowadzenie: Marcin Janowiec 08.01.2024 r.

W tym roku przypada 110. rocznica urodzin Stefanii Łąckiej nazywanej „Ziemskim Aniołem Stróżem” lub „Sercem w pasiaku”. Jej postać zapisała się w kartach historii naszego regionu wspaniałą chrześcijańską i patriotyczną postawą, a także szlachetnymi czynami. Urodziła się 6 stycznia 1914 roku w Woli Żelichowskiej w gminie Gręboszów. W 1933 roku zdała maturę i uzyskała dyplom nauczyciela szkół powszechnych. W tym samym roku rozpoczęła pracę w Drukarni Diecezjalnej. Po wybuchu II wojny światowej była zaangażowana w działalność konspiracyjną. W kwietniu 1941 roku została aresztowana wraz z całą redakcją przez gestapo tarnowskie. Początkowo przetrzymywano ją na ul. Urszulańskiej, a następnie skatowaną przewieziono do tarnowskiego więzienia. Podczas przesłuchiwań była torturowana, mimo tego nie złamała się i nie wydała nikogo. Wywieziono ją do obozu w Oświęcimiu 27 kwietnia 1942 roku razem z grupą innych więźniarek. Otrzymała tam numer obozowy 6886. Mimo ogromnego strachu przed bezwzględnym okupantem pomagała współwięźniarkom, wspierała je i troszczyła się o nie. Pełniąc funkcję sekretarki blokowej skreślała z listy więźniarki, które miały otrzymać śmiertelny zastrzyk, narażając własne życie. Krzewiła również wśród nich wartości patriotyczne i religijne. Dzięki niej, wiele z nich przetrwało obozową gehennę. Emanowała niezwykłym ciepłem serca i szlachetnością. Dla każdego była w stanie się poświęcić, bez względu na konsekwencje. 23 stycznia 1945 roku udało się jej uciec z obozu wraz ze swoimi najbliższymi koleżankami, a po trudnej wędrówce wrócić do rodzinnego domu. Wycieńczona przez warunki obozowe i choroby zmarła w opinii świętości 7 listopada 1946 roku. Jej grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Gręboszowie, obok kwatery cmentarza wojennego nr 250. W 2018 roku miała miejsce premiera filmu pt. „Serce w pasiaku – Stefania Łącka”, będącego dokumentem fabularyzowanym. Koncepcja scenariusza oparta została na wywiadach z rozmówcami – historykami, członkami rodziny i teologami Kościoła badającymi kult życia i potencjalnych aspektów świętości bohaterki. Wielki udział w powstaniu filmu miał ks. prałat dr Ryszard Banach – jeden z głównych narratorów prowadzących widzów po meandrach historii i biografii bohaterki. Samorządy Powiatu Dąbrowskiego, Gminy Gręboszów i Dąbrowa Tarnowska dofinansowały ww. produkcję filmową dotyczącą tej wybitnej mieszkanki Powiśla Dąbrowskiego. W 2021 roku w rozpoczął się proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny Stefanii Łąckiej Służebnicy Bożej, wiernej świeckiej.         Opracowanie: Powiat Dąbrowski Wprowadzenie: Marcin Janowiec 08.01.2024 r.
Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe