Gmina Gręboszów
Pogoda w Gminie Gręboszów
środa
19 stycznia
temperatura: -1°C
wiatr: 12,6 km/h
opady: 0,0 mm

Zabytki

Kościoły

Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gręboszowie

został zbudowany w 1650 r. z fundacji Franciszka Dębińskiego. Konsekrowany przez biskupa Mikołaja Oborskiego w 1675 r. W XIX w. był rozbudowywany w kilku etapach z fundacji Józefa i Zofi i Załuskich. W 1915 r. kościół został uszkodzony w wyniku działań wojennych, spalone zostały dachy, hełm wieży oraz częściowo wyposażenie wnętrza.
Zniszczeniu uległa także fasada Kosciół pw WNMP w Greboszowie świątyni. Kościół odbudowano po zakończeniu działań wojennych.

 

Zdjęcie kościołaZdjęcie kościoła

Architektura

Barokowy, zbudowany z cegły z użyciem kamienia, otynkowany. Trójnawowy, bazylikowy z krótkim prezbiterium, przy którym od północy znajduje się wieża i dawny skarbiec, a od południa zakrystia. Przy korpusie od zachodu kruchta. Na zewnątrz kościół o podziałach ramowych, nakryty dachami dwuspadowymi pulpitowymi, podbitymi blachą. Fasada zachodnia dwukondygnacjowa, trójosiowa, rozczłonowana pilastrami i gzymsami, zwieńczona trójkątnym szczytem z okulusem, poniżej płaskorzeźba NMP oraz we wnękach rzeźby: św.św. Józefa i Joachima. Kruchta formą nawiązująca do fasad z rzeźbami św. Stanisława Kostki i Kazimierza z początku XX w. Wieża czterokondygnacjowa, nakryta dachem kopułowym.
Wnętrze nakryte sklepieniami kolebkowymi na gurtach, o spłaszczonym łuku, w nawach bocznych sklepienia krzyżowe. Ściany rozczłonkowane pilastrami, arkady międzynawowe zamknięte półkoliście. W wejściach trzy portale marmurowe, dwa z nich uszate, jeden z herbem Rawicz, trzeci z datą 1861. W oknach witraże wykonane po roku 1920 w krakowskiej firmie Żeleńskich.

Kościół w GręboszowieKościół w GręboszowieKościół w Gręboszowie

Wyposażenie

Pięć ołtarzy neobarokowych z drugiej połowy XIX wieku lub początku XX wieku. W ołtarzu głównym obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie Matki Boskiej Śnieżnej.

Kościół pod wezwaniem św. Zygmunta w Żelichowie

został zbudowany w Pleśnej koło Tarnowa w roku 1642. Po wybudowaniu tam kościoła murowanego został w 1938 roku przeniesiony do Żelichowa i po grutownym remoncie pełni do dziś rolę kościoła parafialnego. Pozyskaną budowlę dostawiono do istniejącej w tym miejscu murowanej dworskiej kaplicy.

Kościół w ŻelichowieKościół w Żelichowie

Architektura

Jednonawowy z prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Przy nawie od północy kaplica zamknięta trójbocznie, od południa kruchta a od zachodu przedsionek. Nad nawą wieżyczka na sygnaturkę z latarnią i stożkowym zwieńczeniem. Wnętrze nakryte stropami płaskimi. Portal do zakrystii z ozdobnym nadprożem,w którym data 1642, arkada do kaplicy profi lowana, zamknięta półkoliście.

Kościół w ŻelichowieKościół w ŻelichowieGrota w Żelichowie

Wyposażenie

W ołtarzu głównym późnogotycki poliptyk z początku XVI w. W polu środkowym płaskorzeźbiona grupa Koronacji NMP przez Trójcę Świętą, na skrzydłach płaskorzeźby, w predelli rzeźbione hermy. Po zamknięciu pierwszej pary skrzydeł osiem scen malowanych. Po zamknięciu drugiej pary
skrzydeł cztery kwatery malowane. W kaplicy ołtarz rokokowy z drugiej połowy XVIII w. z obrazem św. Anny nauczającej Maryję z XIX/XX w. Ambona barokowa z XVIII w.

Pałac i kaplica

Neorenesansowy Pałac w Borusowej

Pałac w BorusowejPałac wzniesiony w połowie XIX w. dla Adama Potockiego. Jest to mocno rozczłonkowana murowana i potynkowana, piętrowa budowla przykryta wielopołaciowymi dachami krytymi ceramiczną dachówką. Przy północno-wschodnim narożniku wzniesiono smukłą, kwadratową wieżę o stromym daszku namiotowym i wydatnie wysuniętych okapach. Urozmaicony plan bryły podkreślają odmienne zakomponowane elewacje dzielone wydatnymi pasami gzymsów, mieszczące prostokątne okna. Pośrodku fasady niewielki balkon, w narożu galeria o łukowo wykrojonych arkadach otoczona pełną balustradą. Pałac otacza park z połowy XIX w

Kapliczka w Borusowej

Kapliczka w BorusowejUrokliwie prezentuje się kapliczka w Borusowej, która została wystawiona przez Józefa Kawę w 1860 roku. We wnętrzu znajduje się barokowo-ludowy, pochodzący z połowy XIX wieku obraz Najświętszej Marii Panny.

Figury i pomniki

Pomnik Grunwaldzki

Pomnik GrunwaldzkiWybudowany został z inicjatywy Jakuba Bojki ku czci 500-tnej rocznicy historycznego zwycięstwa oręża Polskiego pod wodzą króla Władysława Jagiełły nad Krzyżakami w 1410 roku pod Grunwaldem.

Gręboszów z lotu ptaka
Urząd Gminy Gręboszów
tel. 14 641 60 02
pozostałe dane kontaktowe